Buradasınız
Gebze Sendikalar Birliği Akkardan Direnişini Ziyaret Etti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze Sendikalar Birliği, Akkardan direnişine destek vermek amacıyla 10 Martta bir destek ziyareti düzenledi. Basın açıklamasına UİD-DER, Çelik-İş’e bağlı Feniş ve Demirsan işçileri, Bileşik Metal-İş’e bağlı Bosal, Kroman Çelik, Çayırova Boru, Arfesan, Gea Klima, Sarkuysan, Areva ve Legrand fabrikası temsilcileri, Nakliyat-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve mücadelelerini sürdüren Balnak işçileri ve Cognis Kimya işçileri, Lastik-İş’e bağlı Parker Fabrikası işçileri, Petrol-İş’e bağlı Mecaplast, Cambro Özay ve Alpla Plastik işçileri, Eğitim-Sen üyesi öğretmenler ve EMEP katıldı.
İş çıkışında fabrikalarından direniş yerine gelen işçiler, “Akkardan İşçisi Yalnız Değildir”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” sloganlarıyla Akkardan direnişçilerini selamladılar. Direnişçi işçiler ise, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganıyla sınıf kardeşlerini karşıladılar.
Ziyaret sırasında, Bileşik Metal-İş Gebze şube başkanı Erdoğan Özer ve Gebze Sendikalar Birliği dönem sözcüsü olan Çelik-İş Gebze şube başkanı Şerafettin Koç birer konuşma yaptılar. Erdoğan Özer, Akkardan’da işten çıkartılan işçilerin çıkartılacakları hakkında işveren tarafından sendikalarına bilgi verilmediğini söyledi. Özer, 10 Şubattan beri fabrika önünde direnişte olan Akkardan işçilerini, Birleşik Metal-İş olarak desteklediklerini de dile getirdi.
Gebze Sendikalar Birliği adına söz alan Çelik-İş Gebze şube başkanı Şerafettin Koç ise şöyle konuştu: “Çelik-İş sendikası olarak, haksızlığa uğrayan Akkardan işçilerinin bu haklı direnişine destek vermek için buradayız. Akkardan patronu geçmiş dönemlerde fazla çalışma koşullarına anlayış gösteren işçilerini bugün yok sayarak işten çıkardı. Gebze Sendikalar Birliği, işçilere yapılan bu haksızlık karşısında, haklarını aramak için direnen işçilerin maddi manevi her türlü yanlarında olacak. Bu direniş, sadece Akkardan işçilerinin direnişi değil. Başarıya ulaşması halinde, bu direniş başka mücadelelere hem örnek olacak hem de başarısı bütün işçilerin başarısı olacak.”
İşçi sınıfı bir bütün olarak büyük bir işsizlik tehdidiyle yüz yüze. İşten atmalar tüm işçileri ilgilendiriyor. İşçi sınıfı bu yoğun saldırıya karşı koyabilmek için, tek tek her fabrikanın başına böyle bir şey gelmesini beklemeden örgütlenmek, süren direnişleri desteklemek ve mücadeleyi büyütmek zorunda. Nasıl ki karşımızda koca bir patronlar sınıfı varsa, bizler de onların karşısında tek bir vücut olarak durmalıyız.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...