Buradasınız
Geleneği Geleceğe Taşıyoruz
Esenyurt’tan bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan UİD-DER’li işçileriz. Her sabah iş telaşıyla kalkarken Haziran ayının 12’si sabahı çok farklı duygularla güne uyandık, o Pazar UİD-DER’in 10. Yıl Şölenine katılmak için coşkuyla arabalara bindik. Tabi ki her zamanki gibi disiplinli düzenli, UİD-DER’e yakışır şekilde şiirlerimizle, şarkılarımızla coşkulu bir şekilde etkinlik alanına vardık.
Aslında iyi biliyorduk UİD-DER’in ne kadar güzel etkinlikler yaptığını ama bu sefer farklıydı. UİD-DER 10. yaşını farklı sektörlerdeki işçilerin bir araya gelmesiyle kutladı, bu da yüreğimizdeki coşkuyu daha da arttırdı.
Özellikle kadın işçiler olarak yarına bakışımızın hiç de umutsuz olmadığını, örgütlü mücadeleyle başarılamayacak bir şey olamayacağını gördük. Etkinlikte şunu hissettik, bizlerin geleceği egemenlerin ellerinde değil, biz işçilerin nasırlı ellerindedir. Boşuna dememişler, bir elin nesi var iki elin sesi var. Aslında örgütlüysek her şeyiz, örgütsüzsek hiç bir şey. UİD-DER işçi sınıfının geleneğini geleceğe taşıyor. Bizler bu bayrağı ileriye ne pahasına olursa olsun taşıyacağımıza ve gelecek kuşaklara aktaracağımıza canı gönülden inanıyoruz, söz veriyoruz. Kadın ve erkek işçiler olarak hepimiz çok zor şartlarda çalışıyoruz. Çalıştığımız sektörlerde örgütsüz olduğumuz için patronların dayatmalarına maruz kalıyoruz. Ancak bu sorunlarımızı çözmemizin yolu UİD-DER’de örgütlenmekten geçiyor. Buradaki sınıf kardeşlerimizin bizim için hazırladıkları şarkılar, marşlar, ezgiler gerçekten inanılmazdı, bizlere çok güzel, mücadele dolu bir gün yaşattılar. Şunu da gördük ki işçiler hiç de yeteneksiz değillermiş, herkesin emeğine yüreğine sağlık, bizlere bu duyguları yaşatanlara, örgütlü mücadeleye katanlara yürekten teşekkür ediyoruz.
Zorunlu Senelik İzinler Başlamıştır
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...