Buradasınız
Hacettepe Hastanesinde 750 Taşeron İşçisi İş Bıraktı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yemekhane önünde toplanan işçiler adına Dev Sağlık-İş İç Anadolu Temsilcisi konuşma ve basın açıklaması yaptı. “Hacettepe Hastanelerinde taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılan işçilerin ücret ödemelerindeki düzensizlik yıllardır devam ediyor. Bayram yaklaşırken Temmuz ayı ücretlerinin yarısını alabilen işçilere şirket ve hastane yetkilileri tarafından Ağustos ayı ücretlerinin ne zaman ödeneceğinin belirsiz olduğu söyleniyor” denilen açıklamada, asgari ücretle geçinmeye mahkûm edilen Hacettepe işçilerinin dört yıldır ücret çilesi çektikleri belirtildi. Kimseden sadaka, borç istemediklerini belirten temsilci, “bizler emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü ile görüşmek isteyen işçi ve sendika temsilcilerinin görüşme talebinin reddedilmesinden sonra SES temsilcisiyle görüşen Rektörlük, işçilerin parasını şirkete verdikleri ve bunun dışında bir şey yapamayacakları şeklinde bir açıklama yaptı. Bunun üzerine hastane direktörüyle görüşen işçi temsilcileri yine “elimizden gelen hiçbir şey yok” cevabıyla karşılaştılar.
Ücretlerinin düzenli ödenmesini talep eden Hacettepe Hastanesi taşeron işçilerinin 6 Eylülde başlayan eylemleri 7 Eylülde de sürdü. İşçilerin kararlı mücadelesi sonucunda, 7 Eylül sabahı Temmuz ücretlerinin banka hesaplarına yatırıldığı açıklandı. Mücadele edip kazanmanın sevincini yaşayan işçiler, Ağustos ayına ait ücretlerinin de derhal yatırılmasını talep ediyorlar, aksi halde üretimden gelen güçlerini kullanmaya devam edeceklerini söylüyorlar. Taşeron işçiler bu doğrultuda 7 Eylül günü de saat 11’den 15’e kadar iş bıraktılar.Başlangıçta umursamaz tavırlar sergileyen Rektörlük de bu kararlılık karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, işçilerin kalan ücretleri bayramdan sonra yatacak. Bundan sonra da her ayın 7’sinde ücretler yatmadığı takdirde işçilerin ücretleri Rektörlük tarafından yatırılacak. Ancak bu açıklamayla tatmin olmayan işçiler, “bu iş bugün bitecek başka yolu yok” sloganıyla eylemlerine devam ettiler.
Tüm bu sıkıntıların “taşeron” sisteminden kaynaklandığını belirten işçiler, tüm işçilerin Hacettepe Üniversitesi Hastanesi kadrosuna alınmasını istiyorlar.
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...