Buradasınız
Halkalı Kâğıt’ta Grevin 15. Günü
Esenler’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bundan 15 gün önce toplu sözleşmelerde patronun “sıfır” zam dayatmasını kabul etmeyen Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş üyesi kâğıt işçileri haklarını almak için greve çıkmıştı. Geçen süreç içinde kararlılıkla mücadelelerine devam eden kâğıt işçileri her ne pahasına olursa olsun bu grevi başarıya ulaştıracaklarını açıkladılar.
Grev yerindeki işçilerin büyük bir çoğunluğu ilk grev deneyimlerini yaşadıklarını, mücadelenin nasıl bir şey olduğunu, grevin ne anlama geldiğini burada öğrendiklerini, grevi ziyarete gelen işçilere sevinçle anlatıyorlar. Sendikanın önemini bir işçi şöyle açıklıyor: “En kötü örgütlülük hiç örgütsüzlükten çok daha iyi. Biz 35 yıllık bu fabrikada bir ilki başardık, hak almak için mücadele dedik, bu bizim göğsümüzü kabartıyor. Bugün tüm fabrikalarda işçilerin haklarını almak için mücadele etmeleri gerekiyor. Biz de ta ki greve çıkacağımız güne kadar nasıl olacak diyorduk, işte bugün grevin 15. günündeyiz ve sonuna kadar direneceğiz.”
Başka bir işçi ise söze şöyle devam ediyor: “Bu grevin amacını sadece üç beş kuruş daha fazla ücret almak olarak düşünmüyorum. Bu grev yıllar boyunca yoğun baskılar altında çalıştırılmamızın, bu ezilmişliğin, patrona karşı biriken öfkenin dışa vurumudur. Bu savaştan kazanan taraf olarak çıkmak için ne gerekiyorsa yapılacak.”
Grev çadırının otoyolun kenarında olması ise işçilere müthiş derecede moral veriyor. Yoldan geçen işçi servislerinin içinden işçiler el sallıyor, alkış tutuyor, hatta açık camlardan grevi destekleyici sözlerle grevdeki işçileri gururlandırıyorlar. Onun dışında gün içerisinde yine arabalarının kornalarıyla destek veren insanlar çadırdaki işçileri mutlu ediyor. İşçilerden bir tanesi yoldan geçen araçlardan hangisinin patronlardan hangisinin işçilerden yana olduğunu şöyle açıklıyor: “İşçileri destekleyenler bu tarafa bakıyor, patronlardan yana olanlar ise sanki burada hiçbir şey yokmuş gibi diğer tarafa bakıyorlar.”
Patronların gerçek yüzünü bu grevle daha iyi gördüklerini ve hak almak için mücadele etmekten başka çarelerinin olmadığını, üretimden gelen güçlerinin ne kadar önemli olduğunu burada daha iyi anladıklarını söyleyen kâğıt işçileri, grevin işçi sınıfı için bir okul olduğu gerçeğini bir kez daha doğrulamış oluyorlar.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...