Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Kapitalizmde Sağlık, Sıhhat, Mutluluk mu?
Brillant’tan bir işçi
Selam dostlar, nasılsınız? İyisinizdir inşallah. Sağlık sıhhatiniz? Afiyettesinizdir inşallah.
Yok, işçi kardeşim yok, şu sistemde sana, bana, bize, iyilik sağlık yok. Daha düne kadar işçi sınıfının varlığından habersiz, kapitalizm kelimesine uzak, hayatın tozpembe olduğunu zannederek yaşıyordum. Ne zaman ki çalışıp da ellerimin nasırları kabarmaya başladı, ayaklarım su topladı, çalışan bedenim yorgun düştü ve tüm olumsuzlukların üstüne bir de alınteri akıttığım paramı aylar sonra almaya başladım, o zaman dedim kendi kendime hayat tozpembe değil kardeşim, sana bana acı, işkence, çaresizlik...
Çalıştığım fabrikada, bıraktım düzgün çalışmayı, sağlam insan sakatlanıyor. Meselâ canlı olarak girdiğin fabrikadan bir ölü olarak çıkma ihtimalin çok yüksek. Diyelim katlama bölümündesin, yarın öbür gün bel fıtığı olma şansın çok fazla, yani sağlık sıhhatimiz afiyette değil anlayacağınız. Bizim sağlığımızı bozan da, kârına kâr katabilmek için işçilerin canlarının gitmesine sebep olanlar da patronlardır.
Bu çalışma koşullarında bedenim yorgun düştü ve bir sonraki gün işe değil de hastaneye gitmek zorunda kaldım... Gittim gitmesine de ilgilenen nerede? Bir sonraki güne randevu verdiler, altı üstü muayene... Bir sonraki gün gittiğimde; işyerimizde 1 güne 2 gün kesildiğini ve hastalığımın acil olduğunu anlattım baksınlar diye ama nafile... Yani sizin anlayacağınız ve yaşadığınız üzere ne iyiyiz ne de sağlığımız sıhhatimiz yerinde. HER GÜN 12 SAAT ÇALIŞAN BİR İNSAN NASIL İYİ OLABİLİR? İNSANCA KOŞULLARDA ÇALIŞMAYAN BİR İNSAN NASIL HUZURLU OLABİLİR? ÇALIŞMA TEMPOSUNDAN KENDİNE BİLE ZAMAN AYIRAMAYAN BİZLER NASIL MUTLU OLABİLİRİZ?
Arkadaşlar çözüm BİZİZ! Kimsenin kimse için bir şey yapmasına gerek yok, biz önce kendi yaşadığımız koşullar için bir şey yapalım. Derdimiz çok, sıkıntımız çok, her şeye rağmen çözüm BİZLERİN ELLERİNDE...
İNSAN GİBİ YAŞAMAK İÇİN EL ELE VERELİM...
Halkalı Kâğıt’ta Grevin 15. Günü
“Zengin Mutfağı”
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...