Buradasınız
İşçi Dayanışması’nı Çağdaş Çorap İşçileriyle Buluşturduk
Esenler’den bir tekstil işçisi
İki vardiyalı olarak çalışan Çağdaş Çorap fabrikasında, 3-11 vardiyasından çıkan işçilere İşçi Dayanışması bültenimizi dağıttık. Dağıtım sırasında işçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştık. Bizden aldığını arkadaşına verdiğini söyleyip tekrar alanlar, bir kaç tane daha alabilir miyim servisteki arkadaşlar da istiyor diyerek gelenler vardı. İşçi Dayanışması’nı Çağdaş Çorap işçileriyle birlikte dağıttık diyebilecek kadar büyük bir ilgi gördük.
Bülten verdiğim bir arkadaş tekrar geldi. Yine alabilir miyim servisteki arkadaşlar da istiyor dedi ve ben de onunla birlikte gittim. Servisin camından yan yana oturan iki kişiye bülten verdim. Birisi geri verdi, biraz şaşırdım, kendisi istedi sonra geri veriyor, neden ki diye geçirdim içimden. Sonra ona sordum, neden okumak istemiyorsun diye. Cevabı alınca çok mutlu oldum. Elimde başka bülten kalmadığını fark etmiş, bu yüzden “onu başka arkadaşa ver, biz kardeşiz, birlikte okuruz” demiş. Yanımıza gelip isteyenler oldu, bittiği için veremedik. Okuduktan sonra birbirlerine vermelerini, tekrar geleceğimizi söyleyip ayrıldık.
Çağdaş Çorap’ta erkek işçiler kadın işçilerden önce paydos ediyor. Kadınlar çıktıkları gibi servislerine biniyor. Gece vardiyasında yemek yok, evlerinden ekmek arası getiriyorlar. Çay hiç yok, sıcak su varmış, bardaklarını ve çaylarını da evden getiriyorlarmış. İşyerine cep telefonu sokmak yasak, götüren güvenliğe bırakıyormuş. Burası cezaevinden de, benim çalıştığım işyerinden de beter dedim. Aklıma halimize şükredelim diyenler geldi. Ben şükretmeyi aklımdan bile geçirmedim. Halimiz şükretmeyi değil mücadele etmeyi gerektiriyor. Çalıştığımız işyeri koşullarını değiştirecek olan da dünyayı değiştirecek olan da biz işçileriz. Biz UİD-DER’li işçiler dünyayı istiyoruz ve alacağız! Bunu nasıl başarabileceğimizi öğreniyoruz ve öğretiyoruz. Yapmamız gereken, sabırla öğrenip, öğretip, örgütlenmek.
Örgütlü İşçiler Yenilmezler!
UİD-DER’e Teşekkür Ediyorum
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...