Buradasınız
AKS Otomotiv’de İşten Atmalar Devam Ediyor
İşten atılan bir Aks işçisi
AKS otomotivde işten atılan bir işçiyim. Mart ayının başında işten atmalar hızlanmış ve ilk önce aralarında işyerinde örgütlenmeyi sağlayan, örgütlülüğün devamlılığını korumaya çalışan komitedeki işçilerin de bulunduğu 7 işçi işten atılmıştı. Peşinden eskiden komite içerisinde bulunan bir işçi daha işten atıldı. Patronun bu atmalarla tavrı netleşmişti. İşten atmaların nedenini kriz olarak gösterse de, aslında işyerindeki örgütlülüğü kırıp, işyerine sendikanın gelmesini engellemeye çalışıyor. AKS patronu, işten atmaların yanında bir kampanya başlatarak kendi çıkmak isteyene tüm haklarının yanında bir maaş da ilaveten vereceğini pano aracılığı ile işçilere duyurdu. Bu ilan üzerine sendikalı bir işçi arkadaşımız da işten kendi isteği ile ayrıldı.
İşten atmalardan önce yaklaşık 20 işçiye yıllık izinleri kullandırılmıştı, bu izinler grup grup devam ediyor. İzinden dönen işçilere ihbar süreleri verilerek çıkış bildirimleri yapılıyor, hatta izinde iken bile birkaç işçi arkadaşımıza fesih bildiriminde bulunuldu. Şimdiye kadar yaklaşık 15 kişiye fesih bildirimi yapıldı.
Toplu çıkış olmamasını isteyen işveren ayda sadece 9 işçiyi işten atıyor, bildirimleri de buna göre ayarlıyor. Birleşik Meta-İş sendikasında örgütlenen işçilere, sendika, “yüz kızartıcı maddeden atılmamaya çalışın, bizler sonuna kadar arkanızdayız” dedi ve bu maddeden atılmadığımız sürece işe iade davalarımızın açılacağını bildirdi. Şimdiye kadar işten atılan tüm arkadaşların işe iade davaları açıldı. Atılan işçi arkadaşlarımızdan bazıları işyerinin karşısında bulunan büfede bekliyorlar. İşyerindeki işçiler büfede bekleyen işçi arkadaşlarımızı destekliyorlar, çay ve yemek molalarında büfeye gelerek yanlarında yiyecek ve çay getirerek destek oluyorlar.
Bizler işten atmalara karşı elimizi kolumuzu sallayıp fabrikayı terk edersek hiçbir şey kazanamayız. Bugün AKS’da, Sinter Metal’de, Desa’da veya Gürsaş’ta olduğu gibi direnmeliyiz. Patrona sonuna kadar örgütlü olduğumuzu göstermek zorundayız. Örgütlü olup mücadele ettiğimiz koşullarda tüm haklarımızı alır, daha yaşanası bir dünya yaratabiliriz. Sendikalar, dernekler gibi işçi örgütlerine sahip çıkmalı ve sonuna kadar buralarda örgütlenmeliyiz.
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...