Buradasınız
İşçi Dayanışması Bir Yılını Geride Bıraktı
Gebze’den işsiz bir kadın işçi
UİD-DER üyesi işçiler olarak, Gebze Hasköy Sanayi Bölgesindeki işçi arkadaşlarımıza bültenimizi ulaştırdık. İşçi Dayanışması bültenini dağıtma konusundaki ilk tecrübem olduğundan, gözlemlerimi ve hislerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Sanayi bölgesine ulaşıp işçi arkadaşlarımıza doğru yöneldiğimizde birçoğunun yüzünde beliren gülümseme, sıcak bir merhaba ile bize uzatılan eller aslında ne kadar da doğru bir iş yaptığımızın en belirgin göstergesiydi. Daha önceki sayılar da ellerine ulaştığı için birçoğu zaten hem bizlere, hem de bültenimize aşinaydı. “Geldiniz mi? Neler var bu ay, okuyalım biraz” diyerek bizi beklediklerini ve bize duydukları güveni gösterdiler. İlgilenmeyenler de oldu, dinlemek istemeyenler de, hatta bizim de birer işçi olduğumuza inanmayanlar da. Oysa bizim can yakan sorunlarımızı bizden daha iyi anlayan, işçi sınıfının mücadelesi içerisinde bilinçlenip ait olduğu sınıfa bu bilinci yaymayı görev edinenler, biz işçilerden başkası olabilir mi?
Sınıf mücadelesi bizim dayanışmamızla büyüyecek. Bir yılını geride bırakan İşçi Dayanışması bültenimiz bizlerin birliği ve emeğiyle giderek büyüyecek. Bizler bu dayanışma ağını güçlendirmek için yılmadan, yorulmadan yürüyeceğiz.
Alazlar Aleve Duruyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...