Buradasınız
Kadıköy’de Dersim Katliamı Protesto Edildi
Tunceli Dernekleri Federasyonu (TUDEF) 13 Aralıkta Kadıköy’de “Dersim ’38 Katliamdır, Arşivler Açılsın Hesap Verilsin” mitingi düzenledi. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen binlerce kişinin katıldığı mitinge TUDEF’in yanı sıra sosyalist çevreler ve işçi örgütleri de katıldı. UİD-DER de, “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz” pankartıyla mitingde yerini aldı. Saat 11’de Tepe Nautilus önünde toplanmaya başlayan kitle Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. TUDEF, Dersim isminin iade edilmesini ve arşivlerin açılmasını istedi.
Kortejlerin en önünde “Sürgünler Kayıplar ve Evlatlık Alınanların Listesi Açıklansın” pankartı yer aldı. TUDEF kortejinde CHP’li Onur Öymen’in Hitler bıyıklı resimleri taşındı. Yürüyüş ve miting boyunca Dersim katliamını lanetleyen sloganlar haykırıldı. Alevi dernekleri sıklıkla şu sloganları haykırdı: “Dersim Onurdur Onuruna Sahip Çık”, “Arşivler Açılsın Hesap Verilsin”, “Faşist Öymen Hesap Verecek”, “CHP Halka Hesap Verecek”.
Alanda yerini alan UİD-DER’in taşıdığı dövizler ve sloganlar dikkat çekiciydi: “Dersim Halkından Özür Dilensin, Sorumlular Yargılansın”, “Katliamların Hesabını Soralım”, “Ezilen Halklara Özgürlük, Diller ve İnançlar Üzerindeki Baskılara Son”, “CHP: Cuntasever, Halk düşmanı, Postal partisi”, “Milliyetçi Saldırganlığa Geçit Vermeyeceğiz”.
Mitingde ilk konuşmayı Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Kaya yaptı. Kaya, Zazaca yaptığı konuşmada, Dersim’de yapılanların bir katliam olduğuna değindi ve katliama dair arşivlerin açılmasını istedi.
TUDEF Başkanı Özkan Tacer de bir konuşma yaptı. Tacer konuşmasının başında, “Bu bir çığlıktır. Biz, bildiklerini unutamayan ama anlatamayanların çocuklarıyız. Anlatanın da dinleyenin de utandığı, sürgüne gönderilenlerin torunlarıyız” dedi. Tacer, Kürt sorununu “Dersim Katliamı” gibi çözmeyi düşünen Onur Öymen’i ve onun zihniyetini taşıyan CHP’yi kınadığını söyledi. Tacer, DTP kapatılsa da TUDEF olarak onların yanlarında olacaklarını ve yeni girişimlerini destekleyeceklerini ifade etti. Tacer, Dersimlilerin tepkilerini meydanlarda ilk kez haykırdığını söyledi. Tacer, konuşmasını Seyid Rıza’nın idam edilmeden önce söylediği şu sözlerle tamamladı: “Evladı Kerbelayık. Bihatayık. Ayıptır, zulümdür, cinayettir.”
Mitingde, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız da bir konuşma yaptı. Balkız, besleme olarak götürülen kızlarının nereye götürüldüklerinin açıklanmasını istedi. Ali Balkız konuşmasının devamında şöyle dedi: “Cahilin biri bir laf etti. Ama iyi etti. Bize şimdiye kadar konuşmayın, kaşımayın diyorlardı. CHP’ye çok partili dönemden beri oy verenlere sesleniyorum. Dersim’de CHP’nin yaptıklarını ne Franko ne Hitler ne de Saddam’ın askerleri yapmıştır. Dersim çağımızın Kerbela’sıdır. Dersim’de binlerce insan katledildiğinde Hitler henüz o tarihte gaz odalarını icat etmemişti. Bu Cumhuriyet devleti Seyid Rıza’yı yaşını küçülterek idam etti. 17 yaşındaki Erdal Eren’i yaşını büyüterek idam etti.”
DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ise, CHP’li Onur Öymen’in “Dersimde analar ağlamadı mı?” sözlerini hatırlatarak, CHP’nin ve Kemalistlerin “yaşananlar bir zorunluluktu” söylemini eleştirdi. Halis, AKP’nin Alevi açılımında da aynı demokratik açılımda olduğu gibi ikiyüzlü davrandığını belirtti. Buna örnek olarak, Alevi Çalıştayına Maraş katliamının sorumlularından birisi olan eski MHP’li, şimdi ise BBP’li olan Ökkeş Şendiller’in çağırılmış olunmasını gösterdi. Halis, CHP’ye oy veren Alevilere seslenerek, CHP’nin katliamcı zihniyetin devamcısı ve savunucusu olduğunu söyledi. Halis, CHP’nin, Ergenekon sanıklarının avukatlığını üstlenip yargıyı eleştirdiğini, sıra DTP’nin kapatılmasına geldiğinde ise aynı yargıya saygı duyduğunu ifade etti. Halis, DTP’nin kapatılmasının barışa vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi.
Dersim katliamının üzerinden 70 yıl geçmiş olmasına rağmen, egemenler yaptıkları katliamların hesabını hâlâ vermediler. Yapılan katliamların ve sürgüne gönderilenlerin belgeleri devletin arşivlerinde saklı tutuluyor. Dersim’de katledilenlerin ve sürgüne gönderilenlerin çocukları şimdiye kadar seslerini duyuramamıştı. Ama artık bu suskunluklarını bozup alanlara çıkarak sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini haykırıyorlar. Tarih göstermiştir ki, on yıllar ve hatta yüzyıllar geçse de gerçeklerin üzeri örtülemez ve direngen olan gerçekler bir gün yeniden ortaya çıkar. İşte Dersim katliamının 70 yıl sonra tartışılmaya başlanması bunun çarpıcı bir örneğidir. Türkiye işçi sınıfı, egemenlerin milliyetçi kışkırtmalarına kapılmamalı, katliamların sorumlularından hesap sorulması ve Kürt halkının demokratik taleplerinin karşılanması için mücadele vermelidir. Bu mücadele, aynı zamanda Türkiye işçi sınıfının da özgürleşmesini beraberinde getirecektir.
- Belediye İşçileri Saldırılara Karşı Mücadele Ediyor
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...