Buradasınız
Kartal’da Emekçilerle Buluştuk
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
2016 yılının Ocak ayı itibarıyla 1300 lira olan asgari ücret 1400 lirayı aşan açlık sınırına bile ulaşamıyor. Emekçiler sefalet koşullarında yaşamaya devam ediyor. 16 Ocak Cumartesi günü Kartal’da emekçileri bu koşulların düzeltilebilmesi için mücadeleye çağırdık. Karşılaştığımız işçilere İşçi Dayanışması Bültenimizi vererek gerek ücretlerimiz, gerekse çalışma koşullarımızın ancak bir arada mücadele edilirse düzelebileceğini konuştuk.
Stant çalışması boyunca sohbet ettiğimiz birçok işçi ve meslek lisesi öğrencisi, asgari ücret artışının gelen zamlarla eridiğinden şikâyet ettiler. “Bizi aldatıyorlar” diyerek öfkelerini dile getirdiler. Gelecek kaygısı taşıyan öğrenciler ise mevcut eğitim sisteminde kobay haline geldiklerini ve her sene bir sistem denendiği için mağdur olduklarını söylediler. Emekli bir metal işçisi UİD-DER’i sürekli ilgiyle takip ettiğini söyledi. “Sizler sınıfın medarı iftiharısınız” diyerek çalışmalarımızı desteklediğini dile getirdi.
Asgari ücrete yapılan zammın, elektrikten gıda fiyatlarına kadar pek çok şeye zam yapılarak nasıl geri alındığını, kıdem tazminatının nasıl bir fona aktarılmak istendiğini, asgari ücrete AGİ dâhil edilerek asgari ücretin yüksek gösterildiğini anlattık. Tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizi bu aldatmaya karşı uyanık olmaya çağırdık. İşçiler olarak daha iyi bir yaşamı hak ediyoruz. Bizler yalnızca kendi gücümüze güvenerek bunu sağlayabiliriz. Patronların ve mevcut hükümetin her türlü dalaverelerine karşı bizler ancak bir araya gelirsek bu oyunlarını bozabiliriz.
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...