Buradasınız
Lüleburgaz Emek Platformundan Mücadele Kampanyası
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan farklı konfederasyonlara bağlı sendikaların oluşturduğu Lüleburgaz Emek Platformu, ortak bir mücadele kampanyası yürütüyor. Kıdem tazminatının gaspına ilişkin planlar, emeklilikte yaşa takılanların yaşadığı mağduriyetler ve ekonomik krizin işçi sınıfına fatura edilmesine karşı ilçe meydanlarından Üçgen Park’ta, kahvelerde ve işyerlerinde imza toplayan sendikalar, çeşitli etkinlikler yapıyor ve Şubat ayında yapılacak bir mitinge hazırlanıyor.
- Kıdem tazminatı işçi sınıfının kazanılmış hakkıdır, kıdem tazminatıyla ilgili planlardan vazgeçilsin.
- Emeklilik, yaşa takılanlar (EYT) için kazanılmış bir haktır, gasp edilen bu hak derhal verilsin.
- Borçlar kamunun borcu değil, patronların borcudur. Krizin faturasını işçiler değil patronlar ödesin.
Bu taleplerle yürüyen imza kampanyasına Lüleburgazlı emekçiler yoğun ilgi gösterirken, 3 Şubatta bir panel düzenlendi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel ve Petrol-İş Sendikası Araştırma Uzmanı Aşkın Süzük’ün konuşmacı olarak katıldığı panelde işçi ve emekçilerin yaşadığı pek çok sorun konuşuldu. Aşkiye Neşet Çal Sahnesinde düzenlenen ve UİD-DER’li işçilerin de katıldığı panele yüzlerce işçi ve emekçi katıldı.
Petrol-İş Sendikası Araştırma Uzmanı Aşkın Süzük, yaptığı konuşmada ekonomik kriz üzerinde durdu. Ekonomik krizin işçi sınıfına fatura edildiğini belirten Süzük, konuşmasını çeşitli verilerle destekledi. Ekonomik büyüme döneminde işçilere büyümeden pay vermeyen patronlar sınıfının günümüz koşullarında ekonomik krizin faturasını işçi ve emekçilere kestiğine vurgu yapan Süzük, sendikaların ortak hareket etmesi gerektiğini ve taleplerin çok daha yüksek bir sesle dile getirilmesi gerektiğini belirtti.
Panelde konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel ise kıdem tazminatına ilişkin gasp planlarına, emeklilikte yaşa takılanların yaşadığı çeşitli mağduriyetlere değindi. İşçilerin kıdem tazminatlarının yine patronların hedefinde olduğunu belirten Tezel, oluşturulması planlanan bir fon yoluyla kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılacağını söyledi. Daha önce kurulan çeşitli fonlardan örnekler veren Tezel, patronların sahip olduğu medya kuruluşlarının işçileri aldattığının altını çizdi. Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) yaşadığı mağduriyetlere ilişkin de değerlendirmeler yapan Tezel, yaşadıkları sorunlara karşı seslerini duyurmak isteyen EYT’lilerin sayısının bir zamanlar çok az olduğunu ama artık birleştiklerini ve seslerini daha yüksek çıkardıklarını aktardı. Bütün patronların örgütlü olduğunu, çeşitli odaların, işveren sendikalarının üyesi olduklarını, üstelik bunun devlet tarafından teşvik edildiğini belirten Tezel, sıra işçilere geldi mi sendikalaşmanın, örgütlenmenin önüne geçildiğini vurguladı. Yaşadıkları tüm sorunlara karşı işçilerin birlik içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Panel Şubat ayı içerisinde Lüleburgaz’da yapılacak bir mitingin duyurusuyla sona erdi.
Ateş Böceklerinin Mezarı
İktidar Krizi Bize Fatura Ediyor
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.