Buradasınız
Mutaş İşçileri Direniyor
Mutaş A.Ş.’de çalışma koşullarını düzeltmek için Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenen işçilerden 7’si 26 Ağustosta tazminatsız olarak işten atıldı. Bu saldırıya karşı işçiler mücadele yolunu seçerek fabrika önünde direnişe geçtiler. Sendika üyesi olan işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanmasıyla stoğu azalan patron, işçilere baskıyı daha da arttırdı. İşçilerin direncini kırmak için üretime 4 yeni işçi aldı. Patronun tüm baskılarına karşı işçiler geri adım atmadı ve mücadeleye dört elle sarıldılar. Bunu hazmedemeyen Mutaş patronu 28 Eylülde 9 işçiyi daha tazminatsız olarak işten attı. Patronun bu saldırıları karşısında, direnişçi işçiler ve destek için ziyarete gelenler, Mutaş patronunu ve sendika kırıcı işçileri fabrika çıkışında protesto ettiler. Islıklar ve sloganlarla tepkilerini gösterdiler. Ardından, işten atılan işçiler, içeride çalışan işçiler, BMİS işyeri temsilcileri, emekten yana kurumlar, Çel-Mer direnişçileri ve biz UİD-DER’li işçiler, Gebze BMİS Şubesi’ne kadar hep birlikte yürüdük.
Mutaş patronunun sendika düşmanlığı 4 Ekim günü doruğa ulaştı. İçerde kalan 9 işçiye, işten atılan arkadaşlarının işleri yaptırılmak istendi. Yapılan bu baskıyı işçilerin kabul etmemesi ve yalnızca kendi işlerini yapacaklarını belirtmeleri üzerine Mutaş patronu, 9 işçiyi de aynı şekilde tazminatsız olarak işten attı. Bu durum karşısında atılan tüm işçiler direnişe geçtiler. Direnişçi işçiler kol kola girerek patronun ve fabrika müdürlerinin fabrikadan çıkışını engellediler. Mutaş patronu ve müdürleri ancak polisin devreye girmesiyle fabrikadan çıkabildiler. Ertesi gün Mutaş patronu fabrikaya yeni işçiler alarak polis eşliğinde üretimi devam ettirdi.
Mutaş işçileri fabrika önünde direniyorlar. Direnişin başından bugüne kadar başta UİD-DER olmak üzere emekten yana kurumlar, BMİS’in örgütlü olduğu fabrikalardan Yücel Boru, Sarkuysan, Bosal Mimaysan, Kürüm Demir, Dostel ve Çel-Mer’den işçiler ziyarete geldiler. Ayrıca Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden gelen sendikacılar da Mutaş işçilerini ziyaret ederek yanlarında olduklarını belirttiler.
Patronların saldırılarına karşı direnen işçilerle sınıf dayanışmasını örebilmek mücadelenin başarıya ulaşması için ilk koşullardan biridir. UİD-DER olarak Mutaş direnişçilerinin ilk günden itibaren yanında olduk ve verdikleri mücadelede yalnız olmadıklarını her fırsatta belirttik. Mutaş işçilerinin kazanımı hepimizin kazanımıdır.
Yaşasın İşçi Sınıfının Örgütlü Mücadelesi!
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- UİD-DER’den Direnişteki Polonez İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Patronlar Saldırıyor, İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor
- Polonez İşçilerine Polis Saldırısı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...