Buradasınız
Kobay Olmak veya Olmamak!
Bir sağlık işçisi
UİD-DER Sefaköy temsilciliğinde hafta sonu UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğundan arkadaşlarımızın hazırladığı “Kobay” oyununu izledik. Öncesinde ise UİD-DER’de müzik çalışması yapan arkadaşlarımız bir dinleti verdiler.
Oyunun başlarında yaşananlara güldük, kahkahalar attık. Ama oyun, sonlara doğru hepimize acı bir gerçeğimizi hatırlattı, bizleri düşündürdü. İlaç tekelleri biz işçi ve emekçilerin yoksulluğundan yararlanıp para karşılığı üzerimizden piyasaya çıkacak ilaçların denemesini yapıyor, hayatımızı riske atıyor hatta birçok “işçi kobay”ın ölümüne sebep oluyorlardı. Bunu da kendi kârlarına kâr katmak için yapıyorlardı elbette. Yoksa asıl amaçları piyasaya çıkacak ilaçların hızlı bir şekilde biz emekçilere ulaşıp, derdimize derman olması değildir. Oyunda gösterilen yoksul bir işçinin ilaçtan ölmesi, ilaç şirketlerinin hayatımızı ne kadar önemsiz gördüğünün bir göstergesiydi.
Oyunun ardından işçi arkadaşlarla aramızda sohbet ettik. Cerrahpaşa’da çalışan bir doktor arkadaşımız kendi hastanelerinde de bu tür deneylerin yapıldığını, oradaki profesörlerin ilaç firmalarıyla anlaşmalar yaptığını, insan hayatının kâr için harcandığını söyledi.
Sağlık tekelleri kötü çalışma ve yaşam koşullarının neden olduğu salgın hastalıkları kendi kârları için kullanıyorlar. Hemen her hastalıkta birçok ilacı satın almamızı istiyorlar. Biz örgütsüz olduğumuz sürece bu böyle olmaya devam edecek. Örgütlenmekten başka çaremiz yok. UİD-DER bütün işçileri tekellere karşı bilinçlenmeye ve örgütlenmeye çağırıyor.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Kampana Direnişi Sürüyor!
Dünyada İşçi Mücadelesi Yükseliyor!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...