Buradasınız
Adana’dan Merhaba
Adana Organize Sanayi Bölgesi’nden bir işçi
Merhaba UID-DER’li işçi kardeşler,
Ben Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan bir işçiyim. Bu seneki kampanyanız yine, her sene olduğu gibi doğrudan işçilerin sorunlarını kapsıyor ve sesimize ses katıyor. Bu düzende işçilere kadrosuz ve güvencesiz çalışma, düşük ücretler, gece vardiyaları, iş kazalarında sakat kalma ve tabi ki ölüm reva görülüyor. Her gün yurdumuzun bir tarafından işçi ölümleri haberi duyduğumuzda burada, organize sanayi bölgesinde içimiz yanıyor. Bizden birisi, bir kardeşimiz hayatını kaybetmiş gibi üzülüyoruz. Çalıştığımız yerlerde bir işçi kaza geçirdiğinde, sanki her şey kendi hatasıymış gibi uyarılar alıyor, ücretsiz izinlere gönderiliyor, bazı durumlarda işten atılıyor.
Tabii patronlar da bu gücü bizim örgütsüz olmamızdan alıyorlar. Onlar sermayelerine sermaye katarken, biz, hiçbir şey yokmuş gibi bir de bunun stresiyle, baskı altında çalışıyoruz. Ayrıca birçok bahaneyle ücretimizde kesintiler oluyor. En basitinden yemek saatlerimiz, dinlenme sürelerimiz, yolda geçen süreler... 8 saatlik vardiya yetmiyormuş gibi bir de 2 saat yolda geçiriyoruz. Gece vardiyalarında sabahlara kadar üretim yapıyoruz ve gece çalışma farkı almaya hakkımız yok. Gasp edilen haklarımızın üstüne, işçilere taşeronda ve esnek çalışma dayatılıyor. Bu da bize çok güzel bir sistemmiş gibi sunuluyor. Hâlbuki daha güzel ve daha insani bir sistem mümkün! Daha az çalışmayla daha yüksek ücretler, herkesin iş sahibi olduğu bir sistem! Bu seneki kampanyada hepinize başarılar diliyorum, iyi çalışmalar.
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.