Buradasınız
2 Saatlik İş Bırakma
Gebze’den bir metal işçisi
Uzun bir süredir gündemde olan SSGSS Yasasına yönelik olarak Emek Platformunun aldığı 2 saatlik iş bırakma eylemi birçok bölgede uygulandı. Bu çok kitlesel bir eylemlilik olmasa da uzun süredir yaprak kıpırdamayan bu topraklarda önemli bir eylemdi. Emek Platformunun aldığı bu eylem kararı üzerine işçiler arasında sendikalı sendikasız ayrımı oluştu. Bu da sendikasız olan işyerlerindeki arkadaşlarda eyleme katılmamak yolunda bir karara dönüştü. Oysa bugün sendikaların içinde olduğu durum ortada. Bürokrasi almış başını gidiyor ve sendikaların da son noktada bir şey yapmaya niyeti yok.
Sonuçta, çalıştığımız işyerinde sendika olsun ya da olmasın biz oluşan haksızlıklara karşı mücadele etmeliyiz. Biz çalıştığımız fabrikada sendika olmamasına rağmen 2 saatlik iş bırakma eylemine katılarak arkadaşlarla birlikte Gebze’de E-5 yan yoldan yürüyerek Şahin Motor’da direnişte olan arkadaşları ziyarete gittik. Giderken arkadaşların birçoğu neden diğer fabrikaların dışarı çıkmadıklarını sordular. Çünkü sendikalı işçiler de her şeyi sendikadan bekliyorlar. Oysa biz evimize sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmaz. Sonuçta sendikayı var eden şey işçinin gücüdür.
Şu anda fabrikada maaşlarımızı alamadığımız için paralar verilene kadar eylem kararı aldık. Daha önce UİD-DER’li işçiler olarak Tuzla tersanelerinde DİSK’in aldığı bir günlük oturma eylemine katıldığımızda fabrikadan birçok arkadaşı davet etmiştim. O gün arkadaşlar biz bu tür şeylerden hoşlanmıyoruz diyerek gelmediler. Ama şimdi kendi fabrikamızda sorun yaşandığında eyleme sahip çıktılar. Sonuçta iş kazalarında ölen, sakat kalan arkadaşların başına gelenler başka bir gün bizim de başımıza gelebilir. Eğer işçiler olarak sadece bireysel düşünürsek kazanamayız. Bizim gücümüz birliğimizdedir. Bu yasalar, tüm işçileri ilgilendiriyor. Böyle bakarak hareket etmeliyiz.
Evet dostlar, işçi sınıfının kazanımlarına dair saldırılar her gün artarak devam ediyor. Biz işçiler bu saldırılara karşı mücadele etmezsek biz ve gelecek kuşakları çok kötü günler bekliyor. Okullarda bize düşman ilan edilen Yunanistan işçi sınıfı da benzer bir yasayı geri püskürtmek için genel grevler gerçekleştiriyor. Biz işçiler birleşirsek patronlar bu tür yasaları çıkaramazlar. Yeter ki biz işçiler haklarımıza sahip çıkmak için savaşalım. Haydi mücadeleye!
“Uzaktan Eğitim”
- Belediye İşçileri Saldırılara Karşı Mücadele Ediyor
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...