Buradasınız
UİD-DER’le SSGSS Mitingindeydik
Kocaeli’den bir öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
6 Nisan Pazar günü Kadıköy’de düzenlenen SSGSS mitingine UİD-DER’le katılan bir öğrenciyim. İşçilerin elinde bulunan kırıntılara bile göz koyan burjuvaziye olan tepkilerimizi göstermek için o alandaydık. Alanda çok büyük bir kalabalık vardı. Bu yasa tasarısına karşı mücadele eden işçiler ve emekçiler oradaydılar.
Biz de UİD-DER’li işçiler ve öğrenciler olarak mitinge katıldık. Haksızlıklara karşı taleplerimizi haykırdık. Şimdilik bir öğrenci olsam da yarın işçi olacağımı biliyorum. Zira UİD-DER bana hayal dünyasında dolaşmamam gerektiğini öğretti. İşçi ve öğrenciler olarak, sınıfımıza karşı yapılan hak gasplarına artık dur demenin zamanı geldi. Şu anda elimizde bulunanlara sahip çıkmazsak gelecekte elimizde hiçbir şey kalmayacak.
UİD-DER’li işçiler ve öğrenciler olarak bu haksızlıklara sessiz kalmadık. Burjuvazinin işçi sınıfına karşı yürüttüğü neo-liberal saldırılara karşı mücadele eden UİD-DER, sermaye sınıfının barbarca yüzünü bizlere çok iyi bir şekilde gösterdi, gösteriyor. Biz de alanlarda sesimizi olabildiğince yükselterek “Birleşen işçiler sermayeyi yenecek”, “Kapitalizmi yıkacağız, sınıfsız bir dünya kuracağız”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarını attık.
Bizler için çok önemli olan bu yasa tasarısının geri çekilmesini istiyoruz. Eğer bizler şimdi bu tasarı için seslerimizi yükseltmezsek gelecekte yükseltecek bir sesimiz olmayacak. Her geçen gün sefalet daha da çok artacak.
İşçi-emekçi yığınlara yapılan haksızlıklar bitene kadar UİD-DER’li işçiler ve öğrenciler olarak, sınıf bayrağını daha da yukarılara yükselteceğiz.
Yaşasın sınıf mücadelemiz!
Onbinlerce Yürek Kadıköy’de Toplandı
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...