Buradasınız
Onbinlerce Yürek Kadıköy’de Toplandı
Gebze’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
SSGSS kölelik yasasına karşı onbinlerce yürek Kadıköy’de toplandı. AKP hükümetinin altın tepside burjuvalara sunmaya hazırlandığı bu yasaya karşı Kadıköy’de sendikalar, sol parti ve gruplar ve çeşitli demokratik kitle örgütleriyle birlikte UİD-DER de hazır bulundu. Havanın soğuk ve yağışlı olmasına karşın katılımın beklenenden fazla olması herkesi sevindirdi. İşbirlikçi Türk-İş ve Hak-İş yönetiminin bu mitinge katılmama kararı almış olmasına rağmen bu konfederasyonlara bağlı çeşitli sendikalar da mitinge katıldılar.
Genciyle yaşlısıyla coşku içinde katıldığımız mitingde, bizlerde tüm öfkemizle bu kölelik yasasına hayır dedik. Daha fazla kâr elde etmek için sağlığı da metalaştırmaya girişen patronlar sınıfının temsilcisi konumundaki AKP’ye verilmiş iyi bir cevaptı alandaki onbinler. Tabiî ki bu yeterli değildir. Bu yasanın iptali için kitlesel eylemliklere devam edilmelidir. UİD-DER olarak haykırdığımız sloganların anlamı da buralarda çıkıyor: “Örgütlüysek her şeyiz örgütsüzsek hiçbir şey”, “Bütün dünyanın işçileri birleşin”, “Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa”.
Bizler sesimizi daha çok duyurmalı ve meydanın boş olmadığını göstermeliyiz sermaye sınıfına. Bunun için 1 Mayıs’ta alanlarda olmalıyız ve sömürü düzenine karşı tüm gücümüzle haykırmalıyız.
Sonuç olarak biz işçilerin örgütlenmekten başka bir çıkar yolu yoktur. Örgütlendiğimiz ve bilinçlendiğimiz oranda patronların saldırılarına karşı mücadele edebiliriz. Tüm bu saldırılara karşı mücadele bayrağını yükseltmeli ve daha ileriye taşımalıyız.
Kölelik Yasasına Hayır!
Krizin Faturası Patronlara!
Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
UİD-DER’le SSGSS Mitingindeydik
Fontana Pietro İşçilerinin Grevi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...