Buradasınız
1 Mayıs’ta Alandaydım
Hacettepe Üniversitesi’nden bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dostlar merhaba,
Ben Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan bir işçiyim. Bu yıl işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı, işçilerin haklarına ciddi saldırıların olduğu günlerde karşıladık. Bir yandan da olağanüstü koşulların yürürlüğe sokulmaya çalışıldığı bu günlerde 1 Mayıs’a katılım çok daha büyük önem kazanıyordu. Ben de bu bilinçle hareket ederek, çalıştığım işyeri o gün açık olmasına rağmen uğraşarak izin aldım. İşyerimdeki diğer işçiler 1 Mayıs’ta çalışırken ben örgütlü bir işçi olarak 1 Mayıs’ta alanda yerimi almıştım. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çok heyecanlıydım.
Otobüse biner binmez coşkulu sloganlarımızı attık. Şarkılar, marşlar, şiirler söyledik. Gebze’ye geldiğimizde sabaha kadar heyecandan uyuyamamıştım. Sabahın erken saatinde alanda yerimizi aldık. İşçiler alana doğru gelmeye başladıkça daha çok heyecanlanıyordum. Kortejimiz kıpkızıldı. İşçi sınıfının taleplerini dile getiren pankartlarımızla, dövizlerimizle, sloganlarımızla işte alandaydık. UİD-DER’e yakışır şekilde düzgün, disiplinli bir işçi korteji. Hemen arkamızda ZF Sachs işçileri vardı. Haykırıyorlardı: “Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa!”
1 Mayıs tüm dünyada işçilerin tek ses olduğu, aynı talepleri aynı anda haykırdığı bir gündür. Dili, dini, ırkı fark etmeden hep birlikte aynı alanda kardeşleştiği bir gündür. Aynı zamanda işçi sınıfının uluslararası bir sınıf olduğunu, sömürünün de uluslararası olduğunu gösteren bir gündür. İşte bunun içindir ki sermaye sahipleri 1 Mayıs alanlarına bakıp, yasaları da bizim örgütlülüğümüze göre geçirirler. Bir araya gelmeyelim, örgütlü olmayalım diye ellerinden geleni yaparlar. Çünkü örgütlü işçi güçlü işçidir. Haklarını bilen işçidir. Kendi tarihini bilen ve sahip çıkan işçidir.
Bunun içindir ki işçiler olarak gücümüzün farkına varıp birlik olmalıyız. Sömürünün olmadığı, savaşların yaşanmadığı bir dünya mümkün deyip mücadeleye atılmalıyız.
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!
Fransa’dan 1 Mayıs Mesajı
1 Mayıs Mücadele Günümüz Kutlu Olsun!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.