Buradasınız
Gebze Sokaklarında UİD-DER’in Sesi Yankılandı
Aydınlı’dan UİD-DER’li işçiler
Patronlar sınıfı ve onun kolluk güçlerine inat sanayinin önemli merkezlerinden biri olan Gebze’nin sokaklarında işçi sınıfının sesini dosta düşmana duyurduk. UİD-DER ikinci yılında da kortejinin sahip olduğu canlılıkla, coşkuyla, disiplinle 1 Mayıs’ın nasıl kutlanması gerektiğini göstermiş oldu. Yoldan geçenler, balkonlarından bakanlar, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla yediden yetmişe herkes, hem büyük bir coşkuyla hem de büyük bir öfkeyle sloganlar atan kortejimizi ilgiyle, dikkatle seyrediyorlardı. Özellikle kortejimizin muazzam bir düzen içerisinde hareket etmesi ve kıpkızıl flamalarla adeta bir nehir gibi sokaklardan akması dikkatleri üstüne çekmesini sağlıyordu. Bu sistemin egemenlerinin sadece bu 1 Mayıs öncesinde yarattığı öfkeyi değil, işçi sınıfının çok uzun yıllardır biriktirdiği öfkeyi taşıyarak miting alanına doğru akıyorduk.
Sloganlarımızla hem taleplerimizi haykırıyorduk, hem de bunların gerçekleşmesi için ne yapmamız gerektiğini. Düşmanımıza bu düzene olan öfkemizi haykırıyorduk, dostlarımıza, yani işçi emekçi kardeşlerimizeyse, birlikte mücadele etmemiz gerektiğini, tek kurtuluşun mücadelede olduğunu anlatıyorduk sloganlarımızla. “KRİZİN FATURASI PATRONLARA”, “KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA YA HEP BERABER YA HİÇBİRİMİZ”, “YAŞASIN 1 MAYIS! YAŞASIN SOSYALİZM”. Her iki tarafı binalarla kaplı yol boyunca bu sloganlar, sanki daha da güçlenerek çok uzaklara kadar gidiyordu. Kızıl flâmalarımızdan önce, sesimiz alana gidiyordu.
Derneğimizin adını ilk kez duyan ve ne zaman açıldığımızı soran birçok insanla karşılaştık. Adını ilk defa duydukları derneğimizin henüz ikinci 1 Mayıs’ında alanda böyle coşkulu yer almasının yarattığı şaşkınlık ve memnuniyet ifadesini görüyorduk yüzlerinde. Diğer insanların da kortejimize katılmak istemeleri bize işçi sınıfının disiplininin miting alanlarına yansıtılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Adımızı ilk kez duyanlar eminiz ki, bir daha asla unutamayacaklar.
1 Mayıs’ı işçilere kutlattırmamak için elinden geleni yapan burjuvaziye de unutamayacağı bir ders vermemiz gerekiyor. İşçi sınıfının kanını emip semiren burjuvazinin yeri çöp sepetidir. Onu ve onun düzenini tarihin çöp sepetine gönderebilmek için sesimize ses katmalıyız. Bu sene Gebze sokaklarında yankılanan sesimiz yakında rüzgâr olup bütün dünyaya yayılacak. Biz yürüyoruz, mücadelemiz büyüyor!
Yaraya Tuz Basmak
Haydi, İşçi Dayanışmasını Güçlendirelim!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...