Buradasınız
E-Kart İşçilerinin Grevi Sürüyor
Bostancı’dan UİD-DER’li işçiler
Gebze Organize Sanayi Bölgesinde Eczacıbaşı’nın fabrikalarından biri olan E-Kart’ta 19 işçinin 16 Haziranda başlattığı grev sürüyor. E- Kart işçilerini grevlerinin 8. gününde ziyarete gittik. 16 Hazirandan beri E-Kart fabrikasının ön ve arka giriş kapılarında Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikasının “Bu İşyerinde Grev Var” pankartları asılı duruyor. Pankartın hemen yanında da grevci işçilerin çadırı, masası, sandalyeleri, bir köşede sürekli yanan piknik tüpünün üzerinde kocaman bir çaydanlık, bittikçe yeniden demlenen ve kokusu etrafa yayılan çay ve tabiî ki grevci işçiler bulunuyor.
E-Kart fabrikasının önüne vardığımızda bizi üç grev gözcüsü işçi kardeşimiz karşıladı. İşçilerden biri kısık ateşte demlenen çayın suyunun çabuk kaynaması için piknik tüpünün alevini iyice açtı. O sırada biz de kendimizi tanıtıp, UİD-DER Bostancı şubesinden dayanışmak için ziyarete geldiğimizi söyledik ve grev yerindeki masanın etrafındaki sandalyelere oturup grevci işçilerle sohbete başladık. Grevci E-Kart işçilerinin morallerini sormaya gerek yoktu. Çünkü grevci işçilerin gözlerinin parıltısı morallerinin çok iyi olduğunu belli ediyordu.
Önce grevleri hakkında bilgi aldık. Sonra greve çıkan işçilerin arasında daha önce sendikal mücadele veren ve grev deneyimi yaşamış işçiler var mı diye sorduk. Grevci işçiler “hayır” dediler. İçlerinden biri “bizim üçümüz de yeni evliyiz, yani borç batağındayız. Ama greve çıktık. Sonuna kadar da grevimizi sürdüreceğiz” dedi. Grevci işçilerden diğeri “ben bu işyerinde iki aydır çalışıyorum. Müdürler ben yeniyim diye greve çıkmayacağımı sanıyorlardı. Ama ben de greve katıldım. Bizim çalıştığımız bölümdeki işçilerin tamamı greve katıldı. Şu an o bölümde sadece vardiya amiri çalışıyor. O da sadece numara girişi yapabiliyor” diyerek kararlılıklarını ifade etti. Üçüncüsü ise, “içeride çalışan arkadaşlarımıza baskı yapıyorlar. Biz greve çıkmadan fabrika üç vardiya çalışıyordu. Biz greve çıktıktan sonra işçi azaldı gerekçesiyle vardiyalar ikiye düşürüldü. Her vardiya bu yüzden 12 saat çalışıyor” dedi.
Biz de son dönemde greve çıkmış, 1,5 yıl süren ve kazanımla sonuçlanmış Novamed, Hava-İş, Telekom gibi grevlerin işçilerde işçi sınıfı açısından kazanımla sonuçlanmış örnekler olduğunu anlattık. Grevlerin işçi sınıfının okulu olduğunu, nasıl biterse bitsin mutlaka bir deneyim kazandırdığını örnekleriyle anlatmaya çalıştık. Grevci işçilerle aramızdaki sohbet iyice koyulaştı. Biz ikinci çaylarımızı içerken, grevci işçilerle dayanışmak üzere gelen Deri- İş sendikası Tuzla şube başkanı ve yöneticileri yolun karşısından bize doğru yürüyorlardı. O sırada iki saat önce grev yerinden ayrılıp tekrar geri gelen Basın-İş sendikası İstanbul şube başkanı Levent Dinçer ve şube yöneticileri de grev yerine geldiler.
Gelenleri karşıladıktan sonra çaylar tazelendi, yeni gelenler de oturduktan sonra sohbetimizi kaldığımız yerden sürdürdük. Levent Dinçer E-Kart grevi hakkında bilgi verdi. Ardından “emek olmadan yemek olmaz. Önce yemek dersek hiçbir şey elde edemeyiz. Biz diğer yerlerde olduğu gibi E-Kart’ta da mücadelemizi sürdürüyoruz. Fabrikanın önüne grev pankartlarımızı astık. İki vardiya şeklinde nöbetleşerek grevimizi sürdürüyoruz. Greve katılımlar da artıyor. İşçilerin örgütsüzlüğünün ve sendikalardan uzak durmasının sorumlusu sendikacılardır” diye konuştu.
Deri-İş şube başkanı Binali Tay da, Deri-İş sendikası olarak her grev ve direnişi destekledikleri gibi E-Kart grevine de destek verdiklerini ve desteklerinin süreceğini belirtti. Grevci işçilerin morallerini bozmadan fabrikada çalışan arkadaşlarına ulaşıp, onları ikna edip, yanlarına çekmeleri gerektiği yönünde grevci işçilere kendi sendikalarının deneyimlerini anlattı. Desa Deri’deki direnişlerinde yaşadıkları zorluklardan, patronun işçiler uyguladığı baskılardan ve jandarmanın Desa işçilerine ve Deri-İş sendikasına yönelik baskılarından söz etti.
Söz konusu olan bir grev yeri olunca sohbetin konusu da şu an devam eden grevler ve direnişler ve tabiî ki bu topraklarda yaşanan geçmiş grevler, direnişler oluyor. Örneğin Kavel grevi ve 15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişi, sohbete katılan herkesi heyecanlandıran ve sohbeti iyice koyulaştıran konular oluyor.
Grevci E-Kart işçilerinden üç genç işçi kardeşimiz ve onlarcası ilk olarak grev deneyimi kazanıyorlar. 1980 sonrası işçi kuşağından milyonlarca işçi henüz ilk grev deneyimini bile yaşamamış durumda. Bizler fabrikalarda, işyerlerinde ve sendika şubelerinde militan sınıf sendikacılığını yükseltmedikçe, işçi kitlelerinin sınıf bilinci kazanmalarının olanağı bulunmuyor.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...