Buradasınız
İki Seçeneğimiz Var
Esenler’den bir fabrika işçisi
Ben Hadımköy’de çalışan bir fabrika işçisiyim. Sizin de bildiğiniz gibi uzun zamandır gündemimizde ekonomik kriz var. Önceleri “sadece finans sektöründe” veya “var olan kriz nakit sıkıntısıdır” diye yutturulmaya çalışıldı. Lakin egemen sınıfa hizmet eden yazar-çizer takımı her ne kadar gündemden düşürmeye çalışsa da bu krizi, kriz inadına “ben buradayım ve gittikçe de büyüyorum” demeye devam etti. Artık bu yalanları da söyleyemiyorlar, çünkü var olan kriz devasa bankalardan sonra devasa işletmeleri-fabrikaları da iflasın eşiğine sürükledi.
Ben bunları nereden mi biliyorum? Nereden olacak maalesef kendi çalıştığım ve civardaki diğer fabrikalardan. Bu kriz yüzünden dünya genelinde milyonlarca işçi işsiz kaldı ve neredeyse biz bunları elimiz kolumuz bağlı izlemek zorunda kaldık. Ta ki piyango bize de vurana karar! Geçtiğimiz hafta UİD-DER Esenler temsilciliğinin düzenlemiş olduğu KRİZİN FATURASI PATRONLARA isimli etkinliğe katıldım.
Katıldığım etkinlikte daha önce de olduğu gibi bilmediğim ama bilmem gereken birçok şey öğrendim. Elimin kolumun bağını istersem çözebileceğimi de. Etkinlik gerçekten de çok güzel geçti, işçilerin geçmişte de yaşamış olduğu krizler karşısında ne yaptığını ve daha da önemlisi bizlerin bugün ne yapmamız gerektiğini anlatan şiirler, şarkılar ve marşlarla geçen bir zaman dilimi.
Evet dostlar, acı ama gerçek. Bugün bizlerin yaşanan bu kriz karşısında seçebileceğimiz iki seçenek var. Ya önümüze gelen yahut gelecek olan işsizliğe, işsizlikten kaynaklı açlığa ve en az açlıktan ölmek kadar kötü olan savaş cephelerine kendi sınıf kardeşlerimizi katletmeye ya da kendi sınıf kardeşlerimize katlolmaya boyun eğip eyvallah diyeceğiz. Ya da bunların hiçbirisini kabul etmeyerek örgütlü bir birlik haline gelerek kendi taleplerimizi dile getirip onlara isteklerimizi kabul ettireceğiz.
İşçi sınıfı ya örgütlüdür ve her şeydir ya da örgütsüz bir hiçtir!
Barışı Yaratacak Olan Bizleriz
Buna da Şükür!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...