Buradasınız
1 Mayıs Şenliğimiz
İkitelli’den bir kadın işçi
Selam dostlar,
UİD-DER üç yaşında. Üç yıldır biz işçilere bıkmadan usanmadan işçi sınıfının bilimini öğretmeye çalışıyor. Bu üç yılda bütün etkinlikleriyle bizlere çok şey kattı ve katmaya da devam ediyor. 19 Nisandaki 1 Mayıs şenliğimizi siz değerli dostlarla paylaşmak istiyorum.
Biz UİD-DER’li işçiler bu anlamlı şenliğimizin çalışmalarına aylar önceden başladık. İşçilerden oluşan müzik grubumuz çok çalıştı, büyük bir emek verdi. Mahallelerimizde insanları şenliğimize davet ettik, yine fabrikalarda işçi kardeşlerimizi davet ettik, sendikalara gidip işçileri davet ettik. Yapılan şenliğimizin üzerinde büyük bir emek vardı. Çünkü emek vermeden hiçbir şey güzel olmaz dostlar. 19 Nisan Pazar günü birçok semtten arabalarımız kalktı. Arabada önce bir arkadaşımız bize şenliği anlatan bir metin okudu. Şarkılar, türküler söyleyerek coşkulu bir şekilde şenliğin yapılacağı yere geldik. Karşımda o kadar kalabalığı görünce içim coşkuyla doldu. “UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor” dedim kendi kendime.
Salon ağzına kadar dolmuştu, o kadar insanı bir arada görmek gurur verici bir duyguydu. Müzik grubumuz profesyonel bir şekilde sahne almıştı. Çok güzel bir görüntü vardı. Derneğimizin düzenlemiş olduğu etkinliklerden örneklerin verildiği bir sinevizyon izledik. Şenlikte anlamlı şiirler, marşlar, türküler okundu. Dolu dolu bir şenlikti. Kimle sohbet ettiysem şunları söylediler; bunları yapan işçiler miydi, beklediğimizin üstündeydi şenlik!
Şenliğimizin içeriği 1 Mayıs’ın anlamı ve önemiydi. 1 Mayıs, 1886’da Amerikalı işçi kardeşlerimizin sekiz saatlik işgünü mücadelesi verip bu uğurda bedeller ödediği bir gün olarak dünyanın bütün işçileri tarafından kutlandığı bir gündür. 1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür.
Türkiye işçi sınıfı olarak 2009 1 Mayısını ekonomik krizle karşılıyoruz. Kapitalizmin kâr hırsı insanlara göz açtırmıyor. Kapitalizm çürüdükçe saldırganlaşıyor. İşçi sınıfının tarihi günlerini unutturmaya, karalamaya çalışıyor. Kapitalizme inat işçi sınıfı olarak 1 Mayıs’ta alanlarda olmalı, taleplerimizi haykırmalıyız ve gücümüze güç katmalıyız. Kapitalizme dünya işçileri olarak uyumadığımızı göstermeliyiz. Tarihte 1 Mayıs karanfillerinin önderi şunları söylemişti: “Biz bir ateş yaktık, bunu gelecekte de söndüremeyeceksiniz, bu gizli bir ateş asla ve asla sönmeyecek.”
İşçi sınıfı kazanılmış haklarına sahip çıkmalı, 1 Mayısa sahip çıkmalı. Dostlar, gelin 1 Mayıs’ta da UİD-DER’in yanında olalım, taleplerimizi UİD-DER pankartı altında haykıralım. Biz işçiler bir ve beraber olursak elimizden alınan haklarımızı tekrar alırız. Geleceğimiz için, güzel günler için. Çocuklarımız için, insanca yaşam için. Kaybedecek bir şeyimiz yok dostlar, örgütlenip mücadele etmekten başka bir şansımız da yok.
Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...