Buradasınız
UİD-DER’le 1 Mayıs’ta Alanlardaydık
Gebze’den işsiz bir işçi
UİD-DER olarak tüm sene boyunca yaptığımız etkinliklerde, sürdürdüğümüz faaliyetlerde olduğu gibi 2009 1 Mayıs’ında da emekçi kardeşlerimizle birlikte alanlardaydık. 1 Mayıs çalışmalarımız aylar öncesinden başlamıştı. 1 Mayıs’a yaklaştığımız günlerde ise çalışmalarımız daha da yoğunlaştı. 1 Mayıs afişlerinin asılması, bildirilerin dağıtılmasıyla, mahallelerde yürütülen hummalı çalışmalarla 1 Mayıs gününe geldik. Sabah erkenden çaylar hazırlanmıştı derneğimizde. Yola çıkmadan önce çaylarımızı içip, sohbetler ederek otobüslerimize doğru yöneldik. Otobüste görevli arkadaşımız, 1 Mayıs’ın önemini anlatan bir konuşma yaptı ve sloganlarımızı hep birlikte haykırdık.
Kortejimizin toplanacağı yere geldiğimizde son hazırlıklarımızı yapıp 1 Mayıs alanına doğru yürümeye başladık. Kortejin düzeni, atılan sloganların içeriği çevreden seyredenlerde hayranlık uyandırıyordu. UİD-DER her zaman olduğu gibi tam bir işçi disipliniyle alandaki yerini almıştı. Yürüyüş sırasında mitinge bireysel olarak gelen işçilerin kortejimize katılması bizleri çok mutlu etti. Kortejimizin en ön saflarında çocuklarımız yer alıyordu. Onların hemen arkasından, çeşitli işkollarından iş elbiseleriyle gelen işçi arkadaşlarımız sıralanıyordu. Kadıköy’deki 1 Mayıs kutlamasında, “TÜSİAD, İMF, Kahrolsun Sermaye”, “Tüm Çalışanlara İş Güvencesi”, “Tüm İşsizlere İş, İşgünü Kısaltılsın”, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Sosyalizm”, “Parasız Ulaşım, Sağlık, Eğitim, Konut” sloganlarımızı hep birlikte haykırdık.
Daha sonra ise Gebze’de yapılacak olan 1 Mayıs mitingine katılmak için yola çıktık. Gebze’ye geldiğimizde tekrar düzenli kortejimizi oluşturarak miting alanına doğru yola koyulduk. Burada da taleplerimizi tüm emekçi kardeşlerimizle haykırdık. Ve bir dahaki 1 Mayıs için şimdiden çalışmaya başladık. Çünkü mücadele sürekli olduğunda başarılı olabilir. Tarih bunu hep göstermiştir, göstermeye de devam edecektir. Tek başına meydanlara çıkmak değil, bunun öncesinde çalışma yürütmek ve örgütlenmek çok önemlidir. Ancak örgütlendiğimizde tüm taleplerimizi hayata geçirebiliriz. Bunun için örgütlü mücadeledeki yerimizi almalıyız.
Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...