Buradasınız
1 Mayıs’ta UİD-DER ile Alanlardaydık
Gebze’den bir metal işçisi
Taksim’e girilip girilemeyeceği çok tartışılan ve işçi sınıfının mücadelesiyle resmi tatil ilan edilen 2009 1 Mayısını geride bıraktık. UİD-DER’li işçiler olarak 1 Mayıs geleneğini sürdürmek için patronlar sınıfının saldırılarına karşı örgütlü mücadelemizle alanlardaki yerimizi aldık. Tüm dernek temsilciliklerimizden kaldırılan otobüslerle Kadıköy’de toplandık. Sloganlarımızla miting alnına doğru ilerledik. Binlerce işçi kardeşimizle ortak taleplerimizi haykırdık. Ayrıca alandaki işçi arkadaşlarımıza bizlerin sesi olan, dünyadaki tüm işçilerin grev, direniş ve mücadelelerinin anlatıldığı İŞÇİ DAYANIŞMASI bültenimizi ulaştırmaya çalıştık. Emekçi kardeşlerimize dernek faaliyetlerimizden bahsederek onları derneğimize davet ettik. Attığımız sloganlarla, 1 Mayıs’ı bizlere canları pahasına armağan eden işçi önderlerimizi andık. Dünyadaki tüm işçilerle sorunlarımızın aynı olduğunu ve çözümün birlikte mücadele ederek sağlanabileceğini anlatmaya çalıştık. Kadıköy’deki 1 Mayıs mitingi bitince alandan ayrıldık.
Sonrasında Gebze Sendikalar Birliği’nin organize ettiği 1 Mayıs mitingine katıldık. Kadıköy’deki mitinge nazaran Gebze’deki coşku ve heyecan, belki de birliğin sağlanmış olması nedeni ile daha fazlaydı. Tüm konfederasyonlardan sendikaların ve siyasi partilerin katıldığı miting ticaret odasının önünden başladı ve Gebze meydanına kadar devam etti. Parasız sağlık, parasız eğitim, parasız konut ve parasız ulaşım taleplerimizi dile getirdik. Ayrıca “Tüm işsizlere iş, işgünü kısaltılsın” sloganımızı da haykırdık.
Tüm bu taleplerimiz aslında bir hayal değil, olması gereken şeylerdir. Ama bu da kendiliğinden olmayacaktır. Nasıl ki bugün 8 saatlik işgünü ve birçok sosyal hak kazanımları tesadüf değilse bu taleplerimiz de tesadüfen gerçekleşmeyecektir. Patronların daha fazla kâr hırsı yüzünden her geçen gün daha da kötü koşullarda çalışmaya ve yaşamaya mahkûm ediliyoruz. Bu yüzden biz işçilerin örgütlü bir şekilde mücadele etmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Ya mücadele ederiz ya da kapitalizmin bataklığında kaybolur gideriz.
Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Sosyalizm!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...