Buradasınız
Karayolları İşçilerinden Uyarı Eylemi!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yol-İş sendikası 1 no’lu şubeye bağlı işçiler, düzenledikleri basın açıklaması ile, hükümete ve Türk-İş yönetimine uyarıda bulundular. İşçiler “artık sabırsızlanıyoruz, sabrımız taşıyor, emeğimiz yok sayılıyor, alınterimiz önemsenmiyor” diyerek, bugünden itibaren eylemlerini başlattıklarını ifade ettiler.
250 bin kamu işçisini kapsayan 2009 yılı toplu sözleşme görüşmeleri Türk-İş ve AKP hükümeti arasında 5 aydır sürüyor. Bu görüşmelerden hâlâ bir sonuç alınmadığını ifade eden işçiler, “daha fazla beklemeye tahammülümüz kalmadı” diyerek, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü önünden giriş kapısına doğru yürüdüler. Yürüyüş boyunca sık sık “Yaşasın Sınıf Dayanışması!”, “İşten Atmalar Yasaklansın!”, “Türk-İş Uyuma Tabanına Sahip Çık!”, “Suskun Türk-İş İstemiyoruz!” sloganlarını haykırdılar.
Yol-İş 1 no’lu şube başkanı Erdem Arcan burada yaptığı basın açıklamasında, “Dört sözleşme döneminde toplu iş sözleşmelerimizin seyircisi olduk. Türk-İş ve siyasi iktidar ne söylerse inandık ve hep kaybettik. Artık yeter diyoruz, sözleşmelerin seyircisi değil müdahili olacağız” dedi. Sözleşmelerin bir gece yarısı oldu bittiye getirilmesini istemediklerini söyleyen Arcan, sorumlulara seslenerek, “anlattığınız ve anlatacağınız her hikâyeye karnımız tok, ne sizlere ne de anlattıklarınıza inanıyoruz” dedi.
Taleplerin ancak etkin bir mücadele programı ile ilerletilebileceğini belirten Arcan, toplu sözleşme sürecinin işçilerin lehine sonuçlandırılması gerektiğini belirtti. Arcan, “esnek çalışma ve taşeronlaştırmaya son verilmesi, özelleştirmelerin durdurulması, diplomasiye son verilerek kazanılmış hakların korunması” gerektiğini dile getirdi.
“Hak verilmez alınır”, “Direnen işçi asla yenilmez” denilerek basın açıklamasına son verildi. Basın açıklamasına Deri-İş Tuzla şubesinden işçiler ve Türk-İş İstanbul Şubeler Platformundan (Tez-Koop-İş, Belediye-İş, Harb-İş, TÜMTİS, Haber-İş) şube başkanları ve HSGG Platformu destek verdi.
Basın açıklamasına UİD-DER’li işçiler olarak bizler de katıldık ve eylemin ardından sendika şubesine İşçi Dayanışması bültenimizi bırakarak işçilerle sorunları konusunda sohbet ettik.
Karayolları İşçileriyle Konuştuk
Krizin Umur İşçilerine Etkileri
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
- İstanbul’da “Sansüre Hayır” Eylemi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...