Buradasınız
E-Kart Grevi Birinci Yılını Geride Bıraktı
Gebze’den UİD-DER’li işçiler
E-Kart işçilerinin onurlu mücadeleleri birinci yılını doldurdu. Tam bir yıl önce, sendikalı çalışma haklarının Eczacıbaşı/E-Kart yönetimi tarafından tanınmaması üzerine başlayan grev süreci birinci yılını geride bıraktı. Patronların işçiler arasında oluşan olumlu havadan korkmasıyla birlikte işten atmaların hızlandığı Haziran ayında, 6 sendikalı işçi daha tazminatsız işten atılmıştı. Tüm bunlara rağmen Basın-İş üyesi 25 işçi, sendikalarının tanınması için mücadelelerine kararlılıkla devam ediyor.
E-Kart grevinin birinci yılında fabrika önünde bir basın açıklaması yapan Basın-İş sendikası, greve çıkış sürecini, bugüne kadarki gelişmeleri ve eylemliliklerini özetledi. Öncelikle 15-16 Haziran şanlı direnişinin 39. yıldönümüne değinen İstanbul şube başkanı Levent Dinçer, grevlerinin başarıya ulaşması için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Dinçer, grevci işçilerin seslerini Eczacıbaşı’na, hükümete ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına duyurmak için Kanyon alışveriş merkezinde saat 19’da bir basın açıklaması düzenleyeceklerini de duyurdu. Basın açıklamasına UİD-DER, Petrol-İş, Deri-İş, Basın-İş, Birleşik Metal-İş, Kristal-İş, Eğitim-Sen, Emek Partisi, ÖDP, TKP gibi emekten yana örgütlerden işçi ve yöneticilerin olduğu yaklaşık 150 kişi katıldı.
Kanyon alışveriş merkezi önünde saat 18’den itibaren toplanmaya başlayan emekten yana örgütler, burada da sınıf dayanışmasının bir örneğini gösterdiler. Basın açıklamasına, UİD-DER, emekten yana parti ve örgütler ve Türk-İş’e bağlı sendikalardan yaklaşık 500 kişi katıldı. Oldukça coşkulu geçen basın açıklamasında, polisin ve Kanyon alışveriş merkezi güvenlik görevlilerinin aldıkları önlemler de dikkat çekiciydi. Basın açıklaması sırasında işçilerin “İşçi düşmanı Eczacıbaşı” sloganı atmasına Türk-İş yöneticilerinin “onlar bizim düşmanımız değil, sadece biraz huysuzlar” diye cevap vermeleri sendika bürokratlarının iç yüzlerini de bir kez daha gösterdi.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!
---------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...