Buradasınız
Grevci İşçilerle Yağmurda Islanmak da Güzel!
Esenlerden bir işçi
Çeşitli fabrikalardan UİD-DER’le tanışmış işçiler grevlerinin 16. gününde Halkalı Kâğıt işçileriyle birlikteydi. Grev çadırına sloganlar ve alkışlarla girdik. Dönüşte de aynı şekilde ayrıldık. Grevi ziyarete gelen başkaları da vardı. Grev sayesinde DESA direnişçisi Emine ablamızla da sohbet ettik.
Bizler hiç grev yaşamadık, birçoğumuz ilk defa grev ziyaretine gittik. Grevin ne olduğunu kâğıt işçilerinin grevini ziyarete gittiğimizde gördük. Ziyaret dönüşü çoğumuz derneğe geldik ve grevde neler hissettik bunları konuştuk. Yaşadıklarımız konuşmakla kalmasın, ziyarete gelemeyen işçi kardeşlerimize de ulaşsın istedik. Bizler bulunduğumuz yerlerden yaşanan bütün direnişlere, grevlere gidemiyoruz. Ama işçi sınıfının direnişlerini, grevlerini, taleplerini yasal haklarını ve dernekte yapılan etkinlikleri anlatan, işçilerin kendi yazdıklarından meydana gelen gerçek işçi gazetesinden (İşçi Dayanışması) ve sitesinden (uidder.org) okuyarak öğreniyoruz. Kâğıt işçilerinin direnişini de mutlaka bunların sayesinde duyanlar olmuştur, olacaktır. Grev ziyaretinde hissettiklerimizi tüm okurlarla paylaşmak istedik. Yağmur yağdığında bir araya geldiğimiz gibi patronlara karşı da bir araya gelmeliyiz.
Benim için çok farklı bir şeydi. Çünkü ilk kez grev görüyorum. Yakından görmek onlarla iç içe olmak güzeldi. Birbirimize yaşadıklarımızı anlatmamız, bir şeyleri paylaşmamız benim için önemliydi. Sonrasını merak ediyorum. Emine ablamızı görmek güzeldi, deneyimlerini anlatması bizim için önemli. Kâğıt işçilerinin kazanmalarını istiyorum, aslında kazanacaklarına inanıyorum. Bu benim kâğıt işçilerini ikinci ziyarete gitmem. Onlarla beraber olup sohbet etmek, mücadeleye destekte bulunmak, grev havasını solumak, grev ne demek onu yaşayanlarla aynı yerde olmak, bu duyguları yaşamak çok güzeldi. Greve her gittiğimde bir şeyler öğreniyorum, çalışırken birbirimizi tanımıyorduk. Grevle birlikte birbirimizi tanıdık, güvendik, can ciğer olduk. Grevimiz olumlu da olumsuz da olsa dostluğumuz bitmesin demeleri güzel bir şey. Grev ziyaretine gideceğimizi duyduğumda heyecanlandım, grev ziyaretine giderken nasıl giyiniliyor ne giysem dedim. Nasıl giyinmem gerektiğini bile düşündüm. Grevden önce arkadaşlarının adlarını bile bilmiyorlarmış, şimdi gece nöbeti tutuyorlar. Bizler genç olmamıza, asgari ücret almamıza rağmen iş yerinde şimdilik dişe dokunur bir şey yapamıyoruz. Kâğıt işçileri yaşlı olmasına, ücretlerinin bizden yüksek olmasına rağmen mücadele ediyorlar. Bizlerin onlardan öğreneceği çok şey var ve unutmayalım ki bizler işçi sınıfı olarak bir bütünüz. Ya hep beraber kazanır ya da hep beraber kaybederiz. Kaybetmemek, kazanmak için örgütlü mücadeleye!
“Örgütlü işçiler yenilmezler!”
Yeter ki İste Gerisi Çorap Söküğü
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...