Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Yeter ki İste Gerisi Çorap Söküğü
UİD-DER’li bir inşaat işçisi
Biz UİD-DER’li işçiler olarak gerek fabrika önlerinde gerekse de mahallelerde ulaşmaya çalıştığımız her yerde İşçi Dayanışması bültenimizi işçi kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu hafta bültenimizi dağıttığımız fabrika, İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki bir çorap fabrikasıydı. Önceleri fabrikanın içinde bulunduğu siteye girerken bizden rahatsız olan kimseler yokken yavaş yavaş fabrika patronu rahatsız olmaya başladı ve fabrikaya girip bülten dağıtımı yapmamızı engellemek için her yola başvurdu. Giriş kapısının güvenlik sayısını arttırdı. Sonra tanıdık olmayanların içeriye girmesi yasaklandı ama bunların hiç biri kâr etmeyince en son olarak giriş kapısına ek kapı yaptırmış. Ama bu patronun hesaba katmadığı başka bir şey vardı: birlikten gelen güç. Bu güç yeter ki gücüne güvensin. Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak bunu yaptık. Bir yolunu bulup gecenin bir yarısı yine işçi arkadaşlara bir şekilde bültenimizi ulaştırdık.
Sömürünün had safhaya ulaştığı bu çorap fabrikasında çalışan işçiler köleden farksız bir durumdalar. Yemeklerini evden götüren, çay molası olmayan, iş yerinde suya para veren, kadınları yarım saat fazla çalıştıran ve küfürlerin havada uçuştuğu bir yer burası. İşte bunun için bu patron ve yalakaları bizim o işçilere ulaşmamızı engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Peki neden engellemek istiyorlar diye soracaksınız. Patron uyuyan devin uyanmasını istemez, uyanırsa olacakları çok iyi biliyor. İşte bunun için bu ve benzer fabrikalardaki işçi dostlarımıza her ne kadar engellemeye çalışsalar da ulaşmalıyız, mücadele halkasını genişletmeliyiz. YETER Kİ SEN İSTE GERİSİ ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ gelir.
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...