Buradasınız
Selam UİD-DER Ailesi
Esenşehir’den iki işçi
Biz, Esenşehir’den iki işçi sizlerle beraber bir etkinlik yapmak istedik ve sizin de fikirlerinizi alarak deniz gezisi planı yapmaya karar verdik. Gerçi ailemiz buna biraz karşı çıktı, ama bu iki kafadarı durdurmak zordu. Nitekim bizim dediğimiz oldu. Sonra dört gözle beklediğimiz gün geldi ve 7 Ağustos Cuma akşamı yola çıktık. Uzun bir yolculuk sonunda kamp yerimize vardık ve geldiğimizde her şeyin hazır olduğunu gördük. Dört arkadaşımız erkenden gelip çadırları kurmuş bizi bekliyorlardı. Doğrusu bu kadar tertipli ve düzenli geçeceğini beklemiyorduk. Fakat beklentilerimizin çok çok üstünde bir tablo gördük.
İlk akşamımıza çok güzel bir sohbetle başlamış olduk. Cumartesi gününü nasıl geçireceğimizi düşünürken öğrendik ki, zaten iş ve eğlence planı yapılmıştı. Kadın, erkek ayırmaksızın herkesin bir işin ucundan tutması, işi ve eğlenceyi bir arada yapabilmemiz sağlandı. Artık yavaş yavaş kafamızdaki soru işaretleri kalkmaya başlamıştı. Ve güzel vakit geçireceğimizi düşündük, nitekim öyle de oldu. Denizi, gezisi, sohbeti ve müziği ile dolu dolu 2 gün geçirdik. Hiç bitmesini istememiştik ama her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bunun da bir sonu olduğunu biliyorduk. Pazar akşamı gelip çattığında bu kadar güzel geçeceğini tahmin etmediğimiz bir hafta sonunu bitirmiş olduk. Bu organizasyonu düzenleyen UİD-DER ailesine ve arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.
Grevci İşçileri Ziyaret Ettik!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...