Buradasınız
Esenyurt Belediye İşçilerinin Dayanışma Etkinliği
Esenler’den bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Esenyurt Belediyesinin sendikalarından vazgeçmedikleri için işten attığı belediye işçileriyle direnişlerinin 76. gününde düzenlenen dayanışma etkinliği, çeşitli sendika ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Belediye-İş 2 nolu şubede örgütlü olan 16 direnişçi işçi, hem işlerinden hem de sendikalarından vazgeçmeyeceklerini belirterek, kendileriyle dayanışma içinde olan sendikalara ve demokratik kitle örgütlerine bu süreçte yanlarında oldukları için teşekkür ettiler.
Yüzlerce işçinin katılımıyla gerçekleşen dayanışma etkinliğinde, müzik grupları, sanatçılar, halk oyunları, şiir dinletisi ve işçi tiyatrosu, katılımcıları coşturdu. Halaylar çekilip işçi sınıfının birlik ve mücadelesinin vurgulandığı sloganlar atıldı. “Yaşasın Sınıf Dayanışması!”, “Belediye İşçisi Yalnız Değildir!”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!” sloganlarıyla patronlar sınıfına ve onların temsilcilerine belediye işçisiniz yalnız olmadığı haykırıldı. Yaklaşık 5 saat süren program dolu dolu geçti.
Bizler UİD-DER’li işçiler olarak, direnişlerinin ilk gününden beri Esenyurt Belediye işçilerinin yanlarındaydık. Dayanışma etkinliğinde de onlarla birlikteydik. Belediye işçilerinin bu direnişine elimizden gelen tüm katkıları sunmaya çalıştık ve sunmaya da devam edeceğiz. Dayanışma etkinliğine UİD-DER İşçi Tiyatrosunun hazırlamış olduğu “Hamdolsun Örgütlüyüz” adlı oyunumuzla katkıda bulunduk. Krizle birlikte biz işçilerin hem işyerlerinde hem de evlerimizde nasıl sorunlarla karşı karşıya kaldığımızı, örgütlü olduğumuzda patronlar sınıfının pervasızca saldıramayacağını, işyerlerimizde neden örgütlü olmamız gerektiğini anlatan bu oyun, dayanışma etkinliğine katılan bütün işçi-emekçi kardeşlerimiz tarafından beğeniyle karşılandı. Oyuncuların hepsinin birer işçi olması, oyuna ayrı bir anlam kattı.
Bugün milyonlarca işçi kardeşimiz kriz bahanesiyle işten atıldı. İşsiz kalan bir işçinin kendisiyle beraber ailesinin de açlığın, yoksulluğun, yoksunluğun içine düşmesini patronlar sınıfının hiç de umursadığı yok. Krizle birlikte biz işçilere kesilen fatura her geçen gün daha da katmerli bir biçimde artmaktadır. Sanki krizi biz yarattık! Fakat sonuçlarına bizlerin katlanmasını istiyorlar. Kimimiz işten atıldık, kimimiz sosyal hak gaspına uğradık, kimimiz ölmeyecek kadar ücrete çalışmaya razı olduk.
Neden diye hiç sorduk mu kendimize? Bugün yaşadıklarımızın nedenleri o kadar açık ki; ya var olan örgütlenmelerimize sahip çıkmadık, ya örgütlü olmaktan korkup kaçtık ya da örgütlü mücadele etmenin önemini anlamadık. Örgütlü olan patronlar sınıfı örgütsüz olan biz işçileri kriz cenderesinden geçirirken neden hâlâ örgütlenmekten kaçıyoruz? Nazım Ustanın dediği gibi, “şarabını vermek için üzüm gibi eziliyorsak” örgütlü gücün karşısında örgütlü olmadığımız içindir. İşçi sınıfının kurtuluşu mücadelesinde uluslararası işçi sınıfının birliğini ilmek ilmek örmek için mücadeleye atılmadığımız içindir.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
İşçilerin Vatanı Bütün Dünyadır!
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
Havalimanı İşçileri Kararlı!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...