Buradasınız
Selam Olsun Yeni Ekimlerin Yolunu Açacak Olanlara!
Aydınlı’dan bir deri işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bundan tam 92 yıl önce, bugünkü Rusya topraklarında işçi ve yoksul köylüler, önce Çarlık düzenini sonra da eğreti duran burjuva iktidarı yıkıp Ekim Devrimine hayat verdiler. UİD-DER Aydınlı temsilciliğinde Ekim Devriminin kazanımlarını unutturmamak ve bölgemizdeki işçilere yeniden aktarmak için anlamlı bir şenlik yaptık.
İşçi arkadaşlarımızın evlerinde hazırlayıp getirdikleri yemeklerin oluşturduğu UİD-DER sofrasıyla açılan şenlik, daha sonra, UİD-DER’in hazırladığı “Ekim Devrimi” belgeseliyle devam etti. Belgeselin ardından dernek temsilcimiz yaptığı konuşmasında mücadeleyi büyütmeye vurgu yaptı ve Ekim Devriminin günümüzde neden hâlâ yol gösterici olduğu gerçeğini kriz, emperyalist savaş, hak gaspları ve ulusal sorun üzerinden dile getirdi.
Şenliğimiz serbest kürsü bölümü ile devam etti. Serbest kürsüde söz alan bir öğrenci kardeşimiz, “sermaye okullarında Ekim Devriminden bahsedilmediğine ve sınıf mücadelesi tarihini işçi derneklerinden öğreneceğimize” değindi. Bir kadın işçi arkadaşımız da, işyerinde kadın işçilerin yaşadığı baskılara değinerek, yeni öğrendiği Ekim Devriminin, kadınlara tanıdığı haklardan etkilendiğini söyledi. Serbest kürsüde mücadele etmek ve örgütlenmek gerektiğine dair konuşmaların ardından, şiirler, marşlar ve Enternasyonal marşının okunması ile şenlik son buldu.
Üzerinden 92 yıl geçmesine rağmen Ekim Devrimi işçi sınıfının ve tüm insanlığın kurtuluş umudu olmaya devam ediyor.
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...