Buradasınız
İşçiler Gebze’de Demokrasiyi Tartıştılar
Gebze’den bir kadın işçi
5 Aralıkta derneğimizin Gebze temsilciliğinde “demokrasi işçiler mücadele ederse genişler” konulu bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin başlangıcında, 12 Eylül faşist askeri darbesinin Türkiye işçi sınıfı üzerinde yaratmış olduğu tahribata değinildi. Bugün işçilerin mücadelenin dışında kalmaları, en ufak bir hak arama konusunda bile ürkek davranmaları, 12 Eylül faşist darbesinin ürünüdür. Sunumda işçilerin sendikalaşmasının önündeki engellere de değinildi. Üyelikte noter şartı, %10 işkolu barajı, %50 işyeri barajı, grev yapmanın zorlaştırılması bu engellerden bazılarıdır. Bu engellerle birlikte toplanma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünün önündeki diğer tüm engellerin de ancak işçiler mücadele ederse kalkacağı önemle vurgulandı. Tüm bunlara değinilirken, elbette bugün hâlâ biz işçilerin yolunu aydınlatan geçmiş deneyimler de unutulmadı. Türkiye işçi sınıfına grev ve toplu iş sözleşmesi hakkının önünü açan Kavel direnişine, 1986’da inatla grev yaparak grev yasaklarını yırtan Netaş grevine vb. değinildi.
Etkinliğin ikinci kısmında ise, etkinliğe katılan çeşitli sektörlerden işçiler söz alarak konuya dair düşüncelerini paylaştılar. Konuşan işçi kardeşlerimiz, kimi zaman kendi çalıştıkları fabrikalardan, kimi zaman bir yakınının yaşadıklarından örnekler vererek bugün işçi sınıfının içinde bulunduğu baskıları ve ağır çalışma koşullarını anlattılar. Bugün fazla mesailere zorla bırakılıyor, sendikaya üye olduğumuz için işten atılıyoruz. Oysa yasalara göre işçinin rızası olmadan fazla çalışma yaptırılamaz, sendikalı olma anayasal haktır ve hiçbir işçi bu sebepten ötürü işten atılamaz! Yasalar böyle diyor fakat patronlar kendi yaptırdıkları yasalara bile uymuyorlar. Bunun sebebi de bugün işçilerin örgütsüz oluşudur. Yani 12 Eylül askeri faşist darbesinin bıraktığı izler işçi sınıfının üzerinden hâlâ silinmemiştir. Ancak tüm engellere, baskılara rağmen bugün hakkını aramak için mücadele yolunu seçen işçilerin sayısı hiç de az değildir. Tekel işçileri, Çel-Mer, Mutaş, UPS, Akkardan, İleri Elektrokimya, Akdeniz Çivi, Brillant işçileri bunlardan sadece bazılarıdır. Bu da gösteriyor ki, her şeye rağmen mücadele sürüyor. İşçi sınıfı örgütlenip mücadele etmediği müddetçe demokratik hakları patron partileri kendiliğinden vermeyeceklerdir.
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...