Buradasınız
Sendikalar 1 Mayıs’a Hazırlanıyor mu?
Pendik’ten bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Mayıs işçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Bugün, bizlere, sekiz saatlik işgünü için mücadele eden Amerikan işçi sınıfının bir armağanıdır. Bu yüzden bu günü adına yaraşır bir şekilde hep birlikte alanlara çıkarak kutlamalıyız. Bizler UİD-DER’li işçiler olarak bir Mayıs hazırlıklarına çoktan başlamış bulunuyoruz. 1 Mayıs’ı kitlesel bir şekilde kutlamak için sokaklarda, fabrika önlerinde, tersanelerde, işçi mahallelerinde işçilere ulaşmaya çalışıyoruz. Gece gündüz, yaz kış demeden bir işçiyi daha örgütlü mücadelenin içine katmak için çabalıyoruz. 1 Mayıs’ın anlam ve önemini anlatmaya çalışıyoruz. Peki, biz bütün bunları yaparken işçilerin temel örgütlülüklerinden biri olan sendikalar ne yapıyor dersiniz?
Maalesef sendikalar üzerlerine düşen görevleri yapmıyorlar. Sendikalarımızın başına çöreklenmiş olan bürokrat sendikacılar kendi paçalarını kurtarma derdine düşmüşler. Sendikalı fabrikalarda 1 Mayıs’ın anlam ve önemi işçilere anlatılmıyor. 1 Mayıs’a bir hafta kala işçilere telefondan kısa mesaj yolu ile 1 Mayıs’a gidecekleri bildiriliyor. Bazı sendikalar (Türk Metal gibi) bunu bile yapmıyor. Hatta 1 Mayıs’a katılan işçileri tespit ederek onları işten attırıyor. Ben de sendikalı bir işyerinde çalışıyorum. Bizim sendika geçen sene son bir hafta kala bizlere 1 Mayıs’a katılacağını söylemişti. Neden katılmamız gerektiği hakkında bize hiçbir bilgi verilmedi, eğitim çalışması yapılmadı. Alana kendi imkânlarımızla gelip sendikanın kortejine katılmamızı söylediler. İki yüz kişinin çalıştığı bir fabrikada sadece sekiz kişi 1 Mayıs’a katılmıştık.
Sendikalar biz işçilerin örgütleridir. 1 Mayıs işçilerin mücadele ve dayanışma günüdür. Sendikalarımızda taban örgütlülüğümüzü güçlendirip, 1 Mayıs alanında güçlü bir şekilde yerimizi alalım.
Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...