Buradasınız
Sermaye Partilerine Bel Bağlamayalım, Bağımsız Sınıf Çizgimizi Yaratalım!
Mersin’den UİD-DER’li bir işçi-öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba Dostlar;
Derneğimizin sitesini takip edenler bilirler: Mersin Akdeniz Çivi Fabrikası’nda BMİS’e üye olan işçilerin işten atılarak direnişe başladıklarını. Direnişin bir ayını doldurduğu şu günlere kadar Akdeniz Çivi işçileri, fabrikadan makinelerin çıkarılması, sendikadan istifaya zorlamalar, kaçırılan makinelerle üretime başlanması, patron safında yer alan ustabaşıların ev ev gezerek işçilerdeki direnme azmini köreltmeye çalışmasıyla karşı karşıya kaldılar. Bu duruma karşın işçiler direnmeye devam ettiler. Direndiler çünkü kaybedecekleri hiçbir şeyleri yoktu. Evine ekmek götüremeyen, kirasını ödeyemeyen, çocuğunu okutmakta zorlanan bir babanın durumunu hepiniz içinizde hissediyorsunuzdur eminim. Bugüne kadar fabrikanın patronu ve Mersin Yenişehir Belediye Meclis Üyesi olan Serhat Servet Dövenci ile ve fabrikanın mali müşaviri ve CHP Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı ile defalarca görüşmeler yapıldı, ancak hiçbir sonuç alınamadı. İşçilerin taşan sabırları direniş sürecini 25 Kasımda CHP İl Başkanlığının işgal edilmesine taşıdı.
İşçi eşleri, çocukları, fabrika işçileri ve öğrenciler tüm yürekleriyle destek olmaya geldi çivi işçilerine. ÇİMSATAŞ fabrikasından bir işçi abinin haykırdığı çok anlamlı bir konuşmayı paylaşayım sizlerle: “Bir yıl önce limanda sendikalı oldukları için işten atılan işçileri Mersin CHP milletvekilleri destekleyip sahip çıkarken, sendikaya üye olduğu için işten atılan Akdeniz Çivi işçilerini neden sahiplenmiyorlar? Bu partiye oy veren bir işçi olarak bu durumdan utanıyorum.” Yoldan geçen insanların bazılarında sesler şöyle yükseliyor: “Kardeşim AKP’yi işgal etsenize, CHP benim partimdir, işçiyle CHP’nin ne derdi olabilir, bugün en güçlü sol ve işçiden yana partidir CHP.”
İşçiyle “bir derdi olmayan” aynı CHP, medyaya “partimizde bulunan işçiler misafirimiz” derken, gecenin 2’sinde işçilere desteğe gelen kitleye polisi saldırtıp, 3’ünde işçilerin bulunduğu parti binasına polis operasyonu düzenletip gözaltına aldırır mı? Bazı işçi eşleri diyorlar ki: “Biz sülalecek oyumuzu CHP’ye veririz, bu parti niye bize bunu yapıyor? Biz yasal hakkımızı kullandık onlar bize cop gösteriyor, hak mı bu, adalet mi bu? Benim eşimin başına bir iş gelirse bunun hesabını kim verecek? Halk Partisi halkına niye destek değil de köstek oluyor?”
Biz UİD-DER’liler olarak şunun altını hep çiziyoruz: Sermaye düzenini temsil eden hiçbir parti bizim dostumuz olamaz. İşçilerin çıkarını ancak işçilerin bağımsız sınıf çizgisini savunan UİD-DER gibi işçi örgütleri savunabilir. Sermaye partilerinin demokrasi anlayışı ancak kendilerine ve savunuculuğunu yaptıkları patronlar sınıfına demokrasidir. İşçi dostu pozları kesmenin, işçi ve emekçilerin haklarını savunurmuş gibi görünmenin altında sınıfsal çıkarları ve bizleri oy deposu olarak görmelerinin yattığını unutmayalım. Bizler örgütlüysek her şeyiz, örgütsüzsek hiçbir şeyiz! Hiçbir şey olmak istemiyorsak eğer, sol görünümlüsünden en özgürlükçü söylemler taşıyanına kadar bütün sermaye partilerine karşı bağımsız sınıf çizgimizi ve örgütlülüğümüzü güçlendirelim!
Mücadele Ettik, Kazandık!
- UİD-DER’den Direnişteki Polonez İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Patronlar Saldırıyor, İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor
- Polonez İşçilerine Polis Saldırısı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...