Buradasınız
Sinter Metal İşçilerinin Duruşması 13 Kasım Tarihine Ertelendi
Sinter Metal fabrikasında çalışan 380 işçinin açtığı işe iade davası 4 Ağustos günü Üsküdar 3. İş Mahkemesi’nde görüldü. Dudullu fabrikalar bölgesinde kurulu olan Sinter Metal fabrikasında çalışan 380 işçi 18 Aralık 2008 tarihinde sendikalı olarak çalışmak istedikleri için işten atılmıştı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen işçiler yedi buçuk aydır Sinter Metal fabrikasının önünde direnişteler.
Üsküdar 3. İş Mahkemesi Sinter Metal işçilerinin davasını 13 Kasım 2009 tarihine erteledi. Sinter Metal patronu mahkeme süresini uzatmak için elinden gelen her yolu deniyor. Önce reddi hâkim hakkını kullandı. Mahkeme, Sinter Metal patronunun talebini reddetti. Süreyi uzatıp işçileri yıldırmak isteyen Sinter Metal patronu bu sefer de red kararını temyize götürdü. Sinter Metal işçileri mahkemenin önünde davanın uzatılmasına attıkları sloganlarla tepki gösterdiler. Mahkeme önünde DİSK başkanı Süleyman Çelebi, BMİS Genel Sekreteri Selçuk Göktaş, BMİS örgütlenme uzmanı Özkan Atar birer konuşma yaparak mahkemenin uzatılmasını eleştirdiler. Avrupa Metal İşçileri Federasyonu (EMF) temsilcisi Tony Murphy bir konuşma yaptı. Mahkeme sonrası, direnişlerini halen sürdüren 38 işçi fabrikanın önüne, direniş yerine gittiler. BMİS Genel Sekreteri ile EMF temsilcisi Tony Murphy de fabrikanın önüne geldi. Murphy, Türkiye’de insan haklarının, toplusözleşme, grev gibi hakların ihlal edildiğini söyledi.
Sinter Metal işçileri yaşadıkları birçok zorluğa rağmen yedi buçuk aydır fabrikanın önünde bekliyorlar. İşçilerin açtıkları işe iade davası ise uzadıkça uzuyor. Sinter Metal işçilerinin toplu işten atma ve işe iade davası olması nedeniyle, seri mahkeme usulüne göre işlemesi gerekirken, patronun ihtirazları ve mahkemenin de ağırdan alması nedeniyle hâlâ bir sonuç çıkmış değil. Oysa iş müfettişleri, Sinter Metal işçilerinin haklılıklarını, sendikalı olmak istedikleri için toplu olarak işten atıldıklarını tespit ederek ortaya koymuşlardı. Buna rağmen patron istediği için dava sürekli erteleniyor.
İşgal, İsyan, Direniş!
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...