Buradasınız
Suya ve Ulaşıma Yapılan Zamlar Geri Alınsın!
KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen İstanbul şubeleri, suya ve toplu taşıma araçlarına yapılan zamları protesto etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Tüm Bel-Sen üyeleri adına basın açıklamasını 4 no’lu şube başkanı Halil Gürbüz yaptı.
Basın açıklamasında AKP hükümetinin eğitim, sağlık, elektrik, su ve ulaşım gibi temel ihtiyaçları lüks haline getirmeye başladığı, emekçilere %2+2 zam yapan hükümetin su ve ulaşıma yaptığı zamlarla emekçileri daha da yoksullaştırdığı belirtildi. Suya 2007 yılında 4 kez zam yapıldığı ve bu zamların %83’ten %134’e kadar kademeli oranlarda gerçekleştirildiği belirtildi. Suyun yaşamsal bir hak olduğunu belirten Gürbüz, İstanbul halkının uluslararası değerler altında su tüketimine zorlandığına ve Türkiye’de dünyanın en pahalı suyunun tüketildiğine dikkat çekti.
Belediye yönetiminin “ulaşıma zam yapılmadı” açıklamalarını eleştiren Gürbüz, aktarmanın daha önce ücretsiz olduğunu, şimdiki uygulama ile aktarmada tam biletin yarısı kadar ücret alındığını belirtti. Bu uygulama ile İstanbul’da bir yerden bir yere en az iki aktarma ile gidebilen İstanbulluların %50 zamla karşı karşıya olduklarını ifade etti.
Basın açıklamasında “İETT ve su zamları geri alınsın”, “zamla tasarruf olmaz”, “Kadir Topbaş istifa” dövizleri taşındı. “Kaliteli, temiz su istiyoruz” ve “yapılan zamlar geri alınsın” sloganlarının da atıldığı basın açıklaması alkış ve sloganlarla sona erdi.
Basın açıklamasına DİSK/Emekli-Sen, Tez-Koop-İş İstanbul 2 no’lu şube, Tüketiciler Derneği, ESP, Tekstil-Sen de destek verdi.
Basın açıklaması oldukça önemli bir konuda ve bir haftalık bir duyuru ile yapılmasına rağmen katılım ve coşku düşüktü. Sömürünün, açlığın ve yoksulluğun pençesinde olan ve baskılarla sindirilmeye çalışılan işçi ve emekçiler, örgütsüz oldukları sürece zamların altında ezilmeye devam edecekler. Eğitim ve sağlığın parasız olmasını talep ettiğimiz gibi su ve ulaşım da parasız olmalıdır. İnsan gibi yaşayabilmek için her türlü felâketin anası olan kapitalizme karşı mücadeleyi yükseltmek gerekiyor.
Fransa’da Grev Dalgası
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...