Buradasınız
Türk Metal’in Miting Oyunu!
İstanbul’dan Türk Metal üyesi bir işçi
Ben Türk Metal sendikası üyesi bir işçiyim. 15 Şubat mitingi öncesi çalıştığımız fabrikada, bir grup “gangster sendikacı” tarafından, Türk metal kortejine katılmamız için tehditvari bir şekilde çağrı yapıldı. Bugüne kadar işçi sınıfının eylemleri veya yanı başımızda yaşanan grev ve direnişler hakkında ağızlarından tek bir sözcük bile çıkmayan bu beslemeler, yaptıkları toplantıda işçi sınıfından, hak almaktan, krize ve işten çıkarmalara karşı orada olacaklarından vs. bahsettiler. “Ölüm olmadıkça herkes orada olacak” dediler. Söylemek istedikleri belliydi: “Özbek şov var! Gelin!”
Oysaki yakın zamanda, kriz gerekçesiyle birçok işçi arkadaşımız işten atılmış, bazıları da kendi istekleriyle işten çıkmaları için bizzat sendikacılar tarafından teşvik edilmişti. Ve aynı sendikacılar, o günlerde, işveren savunuculuğu yaptıklarını açıkça göstermişlerdi. “Kriz var, işverenin yapabileceği bir şey yok, daralmaya gideceğiz. Sendikamızda örgütlü olup da maaşlarını alamayan, sigortası ödenmeyen işçiler bile var. Sizin durumunuz sendikamıza üye diğer işçilerden yine iyi” deme ikiyüzlülüğünü gösterip işçiler arasında umutsuzluğu örgütlüyorlardı.
Böyle bir sendika alanda da yapacağını yaptı. Tam 25 yıldır, özellikle metal işçilerinin mücadelesine karabasan gibi çöken Türk Metal çetesi, miting alanında kürsüye tacizde bulundu ve öne attıkları beslemeleriyle utanmadan, sendikacılıktan başka her işi yapmış bir faşistin propagandasını yaptılar. Yapılan provokasyonun ardından, Türk Metal üyesi diğer işçi arkadaşlarımız oraya neden çağrıldıklarını anlayınca alanı terk ettiler.
Bilinçli işçiler olarak bizler, bu sendikanın yöneticilerinin hangi işlerin ve kimlerin çıkarlarının peşinde olduğunu iyi biliyoruz! Bu gangster sendikacılara karşı canla başla mücadele etmemiz ve onları işyerimizden defetmemiz lazım. Bunun için de önce Türk Metal çetesini ve icraatlarını iyi kavramamız gerekiyor. UİD-DER’e, sitesinde açtığı “Özbek Çetesi ve Türk Metal Gerçeği” köşesinden dolayı teşekkür ediyoruz. Neyle karşı karşıya olduğumuzu, düşmanımızı daha iyi tanımamızı sağladı. Biz de bundan sonra elimizden geldiğince bu köşede Türk Metal gerçeklerini anlatmaya çalışacağız.
Kahrolsun gangster sendikacılık!
Yaşasın zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri olmayanların ONURLU MÜCADELESİ!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...