Buradasınız
Tekel İşçileri İçin Meşaleler Yakıldı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türk-İş, DİSK ve KESK’in pankartlarıyla katıldığı eyleme demokratik kitle örgütleri de pankart ve flamalarıyla destek verdi. Kitle Altıyol’da toplandıktan sonra kortejler halinde yürüyüşe geçti ve yolu trafiğe kapattı. Yürüyüşün başında, polis, önde olan araçları durdurarak kitlenin ilerlemesini engellemek istedi. Fakat Tekel işçisi bir sınıf kardeşimizi yitirmiş olan kitlenin öfkesi ve kararlığı karşısında yolu açmak zorunda kaldı.
İşçiler yürüyüş boyunca Tekel işçilerine yönelik baskıları sloganlarıyla protesto ettiler. Kortejlerin İskele Meydanında toplanmasının ardından Belediye-İş 5 No’lu Şube başkanı Nihat Atlaş basın açıklamasını okudu. Atlaş, Tekel işçisinin insanca çalışma ve yaşama koşulları için verdiği mücadeleye değindi ve “hükümet edenler üstlendikleri görevlerin sorumluluklarına uygun bir tutum geliştirmek yerine işçileri tehdit ediyorlar” dedi.
Tekel işçilerinin işçiyi köle gibi gören anlayışa karşı direndiklerini hatırlatan Altaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yanıyla bu kavga, köle değil, işçiyiz diyen herkesin kavgasıdır. Tekel işçileri hepimizin kavgasını veriyorlar, hepimiz de bu mücadelenin parçasıyız. Tekel işçilerinin elinde dalgalanan bayrak, şeker işçilerinin, itfaiye işçilerinin, Marmaray işçilerinin, Akkardan işçilerinin, Esenyurt Belediye işçilerinin, kamu çalışanlarının bayrağıdır.”
Açıklama patronlara ve AKP hükümetine hitaben şu sözlerle sona erdi: “Unutmayın işçiler, yoksullar, halk, karanlığın kenarından ellerini toprağa basıp doğrulduğu zaman, toprağın, şehirlerin bahtı ile birlikte sarsılmaz sandığınız iktidarınız da değişmiş olacaktır.”
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...