Buradasınız
Tekel’in Ateşi AKP’yi Yakacak!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Cevizli Tekel fabrikasında çalışan Tekel işçileri, Türk-İş’in aldığı 2 saatlik iş durdurma kararını hep beraber uyguladılar. Sabah 08-10 saatleri arasında fabrika girişinde birleşen işçiler, direnişi sonuna kadar sürdüreceklerini haykırdılar. Bir grup UİD-DER’li işçi olarak biz de tekel işçilerinin eylemine destek verdik.
Cevizli Tekel fabrikasındaki işçilerin bir kısmı hâlâ Ankara’da direnişte bulunuyorken, 600 kadar işçi Cevizli’deki fabrikada çalışıyor. Cevizli’deki işçiler aileleriyle birlikte 14 Ocakta Ankara’ya gideceklerini söylediler.
Tekel işçileri eyleme, yaptıkları yoklama ile başladılar. Çalışma bölümleri okunan işçiler hep beraber “buradayız” dediler. Referandum sonuçları bir kez daha toplu halde açıklandı. İşçilerin tamamının mücadeleye devam yönünde oy kullandığının açıklandığı sırada, işçiler çıkan sonucu alkışlarla desteklediler. Sermayenin sağlık ve eğitim hakkını paralı hale getirdiği, kölelik bürolarının yasalaşmasıyla, kıdem tazminatının gaspıyla, zamlar ve vergilerle işçiler için hayatın iyice çekilmez hale geldiği vurgulanarak, sınıf dayanışmasının önemine değinildi. Tekel işçilerinin sözleşmelerinin 31 Ocak tarihinde biteceğinin hatırlatıldığı konuşmalarda, 14 Ocak günü Ankara’da yapılacak büyük mitinge tüm işçilerin aileleriyle birlikte katılması çağrısı yinelendi. AKP’nin işçi düşmanı politikalarının teşhir edildiği eylem boyunca “Tekel’in Ateşi AKP’yi Yakacak” sloganı haykırıldı. Eylem akşam saat 18’de AKP önünde yapılacak protesto eylemine çağrı ile son buldu.
İş bırakma eylemi esnasında, çoğu 15 yıldan fazladır Tekel’de çalışan kadın işçilerle direniş üzerine konuştuk. İşçiler, sınıf dayanışmasının büyütülmesi gerektiğini vurgulayarak, hükümetin tutumunu eleştirdiler.“Türk-İş diğer sektörleri de harekete geçirerek bize destek versin” diyen bir işçi, “Türkiye genelinde şalterler indirilmedikçe, üretim durmadıkça bu mücadeleyi kazanamayız” diyerek bu mücadelenin çocuklarının geleceği için çok önemli olduğunu belirtti.
Bir başka işçi şunları söyledi: “Bizde üretim yok şu anda. Demiryolları eylemi çok ses getirdi. Bütün işyerleri bize destek olursa hayat o zaman durur. Kriz nedeniyle işçiler tedirgin. İşçiler yeni yeni uyanmaya başlıyor. Tekel direnişi büyük ses getirdi. Mücadelelerimizi ortaklaştırarak büyütmeliyiz.”
Tayip Erdoğan’ın “ben yetim hakkı yedirtmem” sözlerine öfkelenen bir kadın işçinin dilindense şu cümleler döküldü: “Biz çalışarak emeğimizi aldık. Yatarak para kazanmıyoruz. Ben çocuğumu başkalarına bırakarak işe geliyorum. Halkla işçileri düşman yapmak istiyorlar. Verilen desteği engellemek için ‘yetim hakkı yedirmem’ diyorlar. Kendilerini haklı çıkarmak istiyorlar.”
Şu sözlerse işçilerin saldırılar karşısında yılmayıp daha kararlı hale geldiğini gösteriyordu:
“Haklıyız kazanacağız. Hepimiz gittik Ankara’ya yine gideriz. Birlik beraberlik içinde olmalıyız. Ben ilk Ankara’ya gidişte pek umutlu değildim. Şimdi direniş sürdükçe umudum artıyor. Ölmek var dönmek yok diyoruz. Ben 7 yetim büyüttüm, yetim hakkı yemedim. Bizce genel grev olmalı. Sendika devamlı işçisinin önderliğini yapmalıdır. Biz daha fabrika kapanırken çetin kararlar almalıydık. Geç kaldık ama yine de mücadeleye devam edeceğiz.”
Ford Kocaeli’ de Üretime Ara Verdi
Senin İçin
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...