Buradasınız
TOGO İşçilerini Ziyaret Ettik
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı Deri-İş’te örgütlenen ve 30 Nisandan bu yana direnişte olan TOGO işçilerini 18 Mayıs Cuma günü UİD-DER’li işçiler olarak ziyaret ettik. Direnişlerinin 19. gününde olan işçiler, polisin gözaltı saldırısına karşı yılmayacaklarını bir kez daha ifade ettiler. İşçiler bir direniş komitesi kurduklarını ve böylece daha örgütlü davranacaklarını da belirttiler. Bu komiteyle birlikte sendikalar ziyaret ediliyor ve destek isteniyor. Ayrıca gelen ziyaretçilerle ilgilenmek ve mağazalar önüne giderek basın açıklamaları yapmak da komitenin işleri arasında yer alıyor.
Biz de TOGO işçilerini sık sık ziyaret ederek sınıf dayanışması adına yanlarında olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Ayrıca derneğimizin çıkarmış olduğu İşçi Dayanışması bültenimizi de ziyaretimiz sırasında işçilere ulaştırdık. Kendileriyle ilgili çıkan haberi ilgiyle okuyan işçiler, haberi diğer arkadaşlarına da göstererek onlara da okuttular. Bu vesileyle bültendeki diğer yazıların da üzerinden kısa kısa geçtik. TOGO işçileri bülteni beğendiklerini ve internet sitesini de takip edeceklerini söylediler.
TOGO işçileri her gün akşam saatlerinde yol kenarına tek sıra halinde dizilip slogan atıyor ve mesaiden çıkan diğer işçilere seslerini duyuruyorlar. O gün de aynı şekilde slogan atan işçilere biz UİD-DER’li işçiler de sesimizi kattık. Polisler bu durumdan rahatsız oldu ve sorun çıkarttı. Kaldırımı işgal edemeyeceğimizi, trafiğe engel olduğumuzu söyleyerek engel olmaya çalıştılar. TOGO işçileri ise desteğe gelenlerle birlikte kararlı bir şekilde devam etti seslerini duyurmaya. “TOGO’ya Sendika Girecek Başka Yolu Yok”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldırımaz”, “Açlıktan Ölmeyiz, Bu Yoldan Dönmeyiz” sloganlarıyla taleplerini ve tepkilerini dile getirdi. Polisin gözaltı baskısı nedeniyle işçiler kısa bir süre daha slogan attı. Sonrasında ise desteğe gelenlerin yaptığı basın açıklamasıyla bir direniş günü daha bitti. TOGO işçileri hafta başında daha güçlü ses çıkarmak üzere yine sloganlarla direniş alanını terk etti.UİD-DER’li işçiler olarak bizler de hakları için mücadele eden TOGO işçilerinin yanında olacağız. Çünkü iyi biliyoruz ki, direniş alanlarında sınıf dayanışması o mücadeleyi daha da büyütür. Zaten patronların ve devletin işçiler üzerinde bu kadar baskı kurmasının sebebi budur. Yani direnişin dayanışmadan doğan gücünü kırmaktır. O yüzden ziyaretimiz sırasında da sıklıkla haykırdığımız gibi:
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
TOGO İşçisi Yalnız Değildir!
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...