Buradasınız
Tuzla Tersanesi Önünde Protesto
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tuzla Tersanesi’nde haksız bir şekilde işten atılan Eyüp Ayan 10 gündür işyeri önünde direnişte. Direnişin 10. gününde bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Eyüp Ayan, 15 Mart 2014’te tersanede gerçekleşen iş cinayetinde hayatını kaybeden Tamer Şeyhun için açılan davada, tersane patronunun istediği şekilde ifade vermeyi reddettiği ve patronun ihmali sonucu iş cinayetinin gerçekleştiği gerçeğini anlattığı için işten çıkarıldı. Tuzla Tersanesi yönetimi, iş cinayetine kurban giden Tamer Şeyhun’un aleyhine ifade vermesini dayatmıştı.
Tersanede kadrolu işçilerin birkaç katı kadar taşeron işçisi bulunuyor. 4 yıldır tersanenin kadrolu işçisi olarak çalışan Ayan, aynı tersanede taşeron olarak da çalışmış. Eyüp Ayan, tersanede örgütlü olan Dok Gemi-İş Sendikası’nın üyesi. Fakat sendika, ne Tamer Şeyhun’un yaşamını yitirmesine tepki gösterdi ne de sonrasında açılan dava sürecinde işçilere sahip çıktı. Dok Gemi-İş bürokratları, işçinin değil patronun çıkarlarını savunuyor.
İşten çıkarılan Eyüp Ayan’ı yalnız bırakmayan ve direnişe sahip çıkan Limter-İş’in çağrısıyla yapılan eyleme UİD-DER’in yanı sıra çeşitli siyasi gruplar da destek verdiler. İçmeler Köprüsü’nün üzerinde toplanıldıktan sonra yol trafiğe kapatılarak yürüyüşe geçildi. Tersane işçilerine ve yoldan geçen işçi ve emekçilere yönelik yapılan konuşmalarda, tersanelerde işçilerin can güvenliğini hiçe sayan uygulamalara dikkat çekildi. AKP hükümetinin patronlardan yana yürüttüğü politikalar protesto edildi. Yürüyüş sırasında polis sık sık kitleyi müdahale etmekle tehdit etti.
Tuzla Tersanesi girişinde bir süre konuşmalar yapıldı ve Eyüp Ayan’ı yalan ifade vermeye zorlayan tersane yönetiminin hesap vermesi istendi. Yürüyüş boyunca taşınan temsili tabut, tersane önünde bırakıldı. Burada bir açıklama yapan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, tersanelerde bugüne kadar iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısının 200’e yaklaşmasına rağmen, hiçbir tersane patronunun ceza almadığına dikkat çekti. Eyüp Ayan’nın arkadaşını yitirdiği iş cinayetinde tanıklık yaptığı için, hiçbir hakkı verilmeden işten çıkarıldığını söyledi. “Buradaki amaç iş cinayetinin izinin sürülmesini engellemek” dedi. Kanber Saygılı, Tamer Şeyhun’un ailesine kan parası verilerek susturulduğunu, işçilerin tanıklığı ortaya çıkınca, diğer işçilere örnek olmaması için işten attığını anlattı. Saygılı, üyesine sahip çıkmayan Dok Gemi-İş’i de eleştirdi.
Fransa ve Almanya’da Grevler
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Hendek Katliamının Dördüncü Yılında Ailelerin Adalet Arayışı da Yası da Sürüyor!
- Güney Kore’de Fabrika Yangını: Kâr Hırsı Öldürüyor
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- Soma’nın 10. Yılı: Unutmadık, Unutmayacağız!
- Soma Katliamının 10. Yılında Eylemler
- Soma’dan Bugüne Acımız ve Öfkemiz Büyüyor!
- Amasra Maden Katliamı Davasında 3 Tutukluya Tahliye
- 28 Nisan: Yaşamak İçin Örgütlen!
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- Gayrettepe’de 29 İşçinin Ölümü Protesto Edildi
- Beşiktaş’ta İşçi Katliamı: 29 İşçi Hayatını Kaybetti
- İktidarın Zihniyeti İliç’te de Aynı!
- İş Kazaları Kader Ya da Fıtrat Olamaz
- İliç’te Aileler Arama Çalışmalarının Durdurulmasını Protesto Etti
- İliç’te Maden Faciası: Tonlarca Siyanürlü Toprak Çöktü, İşçiler Altında Kaldı
- Öğrenci Olmak: KYK Kredisi ve Motokuryelik
- İSİG Meclisi: Son 11 Yılda 671 Çocuk İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti
- 2023’ün İş Cinayetleri Bilançosu: 1932 Can!
- Çocuklarımızın Canı Hiçe Sayılıyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...