Buradasınız
UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
CHP’li belediye yönetiminin sıfır zam dayatmasına karşı greve çıkan Belediye-İş Sendikası üyesi Bakırköy Belediye işçileri hakları için mücadelelerini sürdürüyor. UİD-DER, grevin 14. gününde (7 Kasım) Bakırköy Belediye işçilerine bir ziyaret düzenleyerek dayanışmayı büyüttü. Grev alanında talepler yükseltildi, marşlar söylenip şiirler okundu.
UİD-DER’li işçiler, grev alanına “İşçiler Boyun Eğmiyor, Mücadele Ediyor. Yaşasın Sınıf Dayanışması!” pankartıyla ve sloganlarıyla girdi. Grevci işçiler ise sınıf kardeşlerini coşkuyla karşıladı. Alanda “Bakırköy İşçisi Yalnız Değildir”, “Zafer Direnen İşçilerin Olacak”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa” sloganları atıldı.
UİD-DER temsilcisi yaptığı konuşmada, sınıf dayanışmasının grev ve direnişler için ne kadar önemli olduğuna değindi. İşverenin sıfır zam dayatmasından vaz geçerek belli oranda bir zam teklifi sunmasının işçilerin kararlı duruşu ve sınıf dayanışması sayesinde olduğunu dile getiren UİD-DER temsilcisi; “kapı aralanmış durumda, o kapı ardına kadar açılacak ve bizim istediğimiz olacak” dedi. Gerçek enflasyonun yüzde 40’lar-50’ler düzeyinde olduğu bir dönemde işçiye sıfır zam dayatmanın ya da ücret kayıplarını telafi etmeye yanaşmamanın kabul edilemez olduğunu dile getiren UİD-DER temsilcisi, Bakırköy’de oturan işçi ve emekçilere greve destek çağrısında bulundu. Konuşmanın ardından “Bakırköy Uyuma Emekçine Sahip Çık”, “Sözleşme Hakkımız Söke Söke Alırız” sloganları atıldı.
UİD-DER Kadın Komitesi adına yapılan konuşmayla da kadın işçilerin yoğun bir katılım sağladığı Bakırköy Belediyesi grevi selamlandı. “Üreten, emek veren, hayatı var eden emekçi kadınlarız. Erkek sınıf kardeşlerinizle birlikte yan yana, omuz omuza bu grevi sürdürmeniz bizler açısından çok önemli. Hakkını arayan işçi alnı ak, başı dik işçidir” denildi. Türkiye’nin dört bir tarafında hak mücadeleleri yürüdüğüne, işçilerin kadın-erkek ortaya koyduğu bu mücadelenin patronlara korku saldığına değinilen konuşma; “Umudumuz artıyor, karanlığa teslim olmuyoruz. Çünkü biz ne kadar çoğalırsak karanlık o kadar azalır! Yalnız ve çaresiz değiliz, yaşasın örgütlü mücadelemiz!” ifadeleriyle son buldu.
Konuşmaların ardından sohbetler edildi, halayla çekildi. UİD-DER’li bir işçi ailesinin kızı, grevci teyze ve amcalarına barış şiirleri okudu. Bakırköy belediye işçilerinin grevi; emekten yana kurumların, Bakırköy’de yaşayan işçi ve emekçilerin, Türkiye’nin dört bir şehrinden belediye işçilerinin ziyaretleriyle gün geçtikçe büyüyor. Tüm sınıf dostlarını dayanışmaya çağıran belediye işçileri, haklarını alıncaya kadar grevlerini sürdürmeye kararlı olduklarını söylüyorlar.
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...