Buradasınız
UİD-DER’e Sımsıkı Sarılalım!
Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nden bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Selam arkadaşlar, ben Ankara’dan bir kaynak işçisiyim. Ben muhafazakâr bir işçiydim. Bu nedenle 1 Mayıslara patronların bakış açısıyla bakardım. Alanlarda olan işçileri “terörist” olarak görürdüm. UİD-DER sayesinde bu yıl ilk 1 Mayıs’ımı yaşadım. 1 Mayıs’ın benim yani işçilerin bayramı olduğunu öğrendim. Gebze’de gördüm ki, 1 Mayıs’ta alanlarda, televizyonda bize gösterilmeye çalışılan “teröristler” değil, patronlara karşı taleplerini bayram havasında haykıran işçiler var. O alanda, benimle birlikte, bu yaşa kadar düşman bellediğim Kürt, İranlı, Laz ve daha nice etnik kökenden işçilerle birlikte, ekmeğimi verdiğine inandığım patronlara karşı yürüdük.
UİD-DER’e ne kadar teşekkür etsem azdır. Çünkü ben mücadele etmeden önce, yani UİD-DER’le tanışmadan önce kendi halinde yaşayan, evden işe işten eve gidip gelen ve insanlara güvenmeyen birisiydim. UİD-DER’e gelip gitmeye başladıktan sonra kendimdeki değişimi fark etmeye başladım. Sadece ben değil, fabrikada benimle birlikte çalışan arkadaşlarımın da bu değişimi fark edip nedenini merak etmeleri beni umutlandırıp cesaretlendirdi.
Hep bunlardan bir şey olmaz dediğim arkadaşlarla geçirdiğim zamanlar, benim değişmeye başlamamla her öğlen daha verimli ve zevkli geçmeye başladı. Onlarla sadece fabrika içi değil dışında da görüşmeye başlamış olmam ilişkilerimizi daha samimi ve güvenilir yapmıştı. Bir gün bir yerde toplanıp oturduğumuzda oradaki bir abimizin “ben bu fabrikada yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum, ama ilk defa mesai arkadaşlarımla fabrika dışında bir çay içiyorum” deyip, bana teşekkür etmesi beni çok duygulandırdı. Bana hayatımın geri kalanında onurlu bir şekilde yaşamam için öğrettikleri ve öğretecekleri her şeye teşekkür ederim ve bu güçle, sistemin bataklığından kurtulmak için çırpınan nice kardeşlerimi, bize uzatılan dal olan UİD-DER’e sımsıkı sarılmaya ve güçlendirmeye davet ediyorum.
YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ, YAŞASIN UİD-DER!
THY Grevi Devam Ediyor!
Fazla Mesai, Yoğun Sömürü, Az Ücret
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...