Buradasınız
UİD-DER’in Kampanyası Adana Sanayi Bölgelerinde
Adana’dan UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Derneğimizin “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” sloganıyla yürüttüğü kampanyamız Adana’da tüm hızıyla devam ediyor. Adana Metal Sanayi Bölgesi girişinde sabahın ilk saatlerinde stant açarak güne başladık. İşyerlerine yetişme telaşı içindeki işçiler, iş kazası geçirmiş işçilerin görüntülerinden oluşan sokak sergimizi görünce duyarlı davrandılar. Standımızı ziyaret ettiler. Stantta olduğumuz süre boyunca iş kazası geçirmiş pek çok işçi ile karşılaştık.
Elleri kesiklerle dolu, parmaklarını kaybetmiş pek çok işçi, sıkıntılarından bahsederek imza kampanyamıza destek verdi. Standımıza gelen Suriyeli bir işçi, “ben Türk değilim, Suriyeliyim, imza atmak istiyorum” dedi. Göçmen işçilerin sorunları üzerine sohbet ettikten sonra bildirimizi ve bültenimizi alıp işyerine gitti. Yoldan geçen motosiklet, araba, bisiklet ve at arabalı işçiler de imzaları ile kampanyamıza destek olmak için yanımıza geldiler. Metal sanayi işçilerinin standımıza ilgisi büyüktü.
Ardından Adana Wavin-Pilsa plastik boru fabrikası önüne gittik. Burada vardiyalarından çıkan işçilere kampanyamızı anlattık, derneğimizi tanıttık. İşçiler imza vererek destek oldular. Ayrıca servislere binerek kampanyamız hakkında bilgi verip imza topladık.
Daha sonra Organize Sanayi Bölgesine, Amylum Nişasta ve BOSSA fabrikalarına giderek vardiya çıkışlarında işçilerle kampanyamız hakkında sohbet edip imza topladık. BOSSA fabrikasında çalışan bir işçi, bizlere iş kazası geçirdiğini, buna rağmen hâlâ ağır işte çalıştırıldığını anlattı. Fabrikalarının önünde ilk kez böyle bir kampanya ile karşılaştıklarını dile getiren işçiler, bizlere teşekkür ettiler. Bu soruna sahip çıkmaları gerektiğini söyleyerek imza kampanyamıza destek verdiler.Amylum Nişasta işçileri, daha önce kendi fabrikalarında çalışan fakat işten ayrıldıktan sonra başka bir nişasta fabrikasında işe başlayan eski mesai arkadaşlarının, yakın zamanda kolunu makineye kaptırdığı ve şu anda hastanede yattığı bilgisini bizimle paylaştılar. Arkadaşlarının başına gelen bu kazanın yarın kendi başlarına da gelebileceğini ve kampanyamızın çok doğru bir kampanya olduğunu söyleyen işçiler, bizlerle dayanışma içinde olacaklarını, her zaman bizleri desteklediklerini söylediler.
UİD-DER’in kampanyası Adana’da da yoğun ilgi görüyor. Kampanyamızı daha fazla işçiye duyurmaya, UİD-DER’i ve yürüttüğümüz mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz.
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...