Buradasınız
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
UİD-DER üyesi bir kadın işçi
Emperyalist kapitalist sistem her geçen gün işçi sınıfının yaşamını daha bir katlanılmaz kılıyor. Artan işsizlik ve yoksulluk, her birimizin boğazını sıkmaya devam ediyor. Tüm bu saldırılara karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olmak, çevremizdeki tüm dostlarımızı ve işçi kardeşlerimizi alanlara taşımak, taleplerimizi yükseltmek ve patronlar sınıfının saldırılarına karşı “hayır” demek çok önemlidir. Ancak işçi sınıfının çoğunluğu açısından hâlâ 1 Mayıs’ın anlamı bilinmiyor. AKP hükümeti elindeki tüm araçları kullanarak işçi sınıfını alanlardan uzak tutmanın hesabını yapmakla uğraşırken, sendikalar ise 1 Mayıs’ın anlamına uygun bir örgütlenme çalışması yapmaktan çok uzaktalar. O nedenle 1 Mayıs’ı anlatmak bizlere, devrimci ve bilinçli işçilere düşüyor.
Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak bu Pazar günü Krize ve Savaşa Karşı Haydi 1 Mayıs’a şiarıyla “İşçi Dayanışması Şenliğimizi” düzenledik. Salonu hıncahınç dolduran işçi kardeşlerimizle mücadele şarkılarımızı, marşlarımızı ve ezgilerimizi hep birlikte söyledik. Marşlarımızın her bir cümlesinde, işçi sınıfının örgütlü gücünün neleri başarabileceğini, sömürüsüz ve güzel bir geleceğin ancak kendi ellerimizle, mücadele çemberine girmemizle mümkün olduğu anlatılıyordu. Şiirlerimiz ise işçi sınıfının yüzyıllara yayılan ezilmişliğini, yoksulluğunu, acılarını ama en sonunda umutlu geleceğini vurguluyordu.
Bizler yaşamlarımızı kendi ellerimize aldığımızda ve inatla yürüdüğümüzde umutlu bir gelecekten bahsedebiliriz. Patronlar sınıfının bizim için hazırladığı gelecek, gecenin kör karanlığına benziyor. Onların hazırladığı gelecek; savaşla, kanla, işsizlikle ve açlıkla dolu bir gelecek olacak. Bugün yaşadığımız ve her geçen gün bizleri daha derin bir yoksunluğun girdabına taşıyan ekonomik kriz tam da bunun göstergesidir. Onlar devasa kârlarından zarar ederken bizleri yaşamlarımızdan ediyorlar. Bu nedenle salonda krize ve yaratıcısı kapitalist sisteme karşı sloganlarımızı yankılandırdık: “Kriz, savaş, işsizlik, Çözüm İşçi İktidarında!”, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!”, “Enternasyonalle Kurtulur İnsanlık!”.
Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği üyesi işçiler olarak bizler bir kez daha inancımızla ve coşkumuzla 1 Mayıs’ı ve dünya işçi sınıfının özgürlük mücadelesini yüreğimize kazıdık. Şenliğimize katılan birçok işçi arkadaşımız, 1 Mayıs’a ve sınıfımızın mücadelesine “merhaba” diyerek ayrıldılar salondan. Şimdi sıra bu merhabayı örgütlü gücümüzle büyüterek ilerletmekte; ta ki yeryüzünde insan soyunu bölen iki sınıf kalmayıncaya kadar sürdürmekte!
Yaşasın 1 Mayıs! Bijî Yek Gulan!
Enternasyonalle Kurtulur İnsanlık!
UİD-DER’le 1 Mayıs’ta Alanlara
Şili’de Genel Grev!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...