Buradasınız
Yaşasın 1 Mayıs!
1 Mayıs Mahallesinden bir işçi
Patronlar sınıfının biz işçilere yönelik saldırıları her geçen gün artıyor. Her geçen gün sosyal haklarımız gasp ediliyor, sömürü, işsizlik, açlık, yoksulluk artıyor. Emperyalist savaş giderek daha da yayılıyor. 2008 1 Mayıs’ına da tüm bu saldırılara dur demek için katıldık.
Bu yıl UİD-DER pankartı altında ikinci 1 Mayıs’ımızı kutladık. Ellerimizdeki kırmızı flamalarımızla, önlüklerimizle ve şapkalarımızla bu 1 Mayıs’ta Gebze meydanlarını kızıl gelinciklerle süsledik. Kortejimizin coşkusu, disiplini ve sloganlarımızı hep birlikte, gür bir sesle haykırışımız evlerinin pencerelerinden, balkonlarından izleyenlerin, yol kenarlarında oturanların dikkatini çekmişti. Onlar da alkışlarıyla sloganlarımızı destekliyordu.
Bu 1 Mayıs bizim için diğer 1 Mayıslardan faklıydı. Derneğimizin Nisan ayında ilk sayısı çıkan İşçi Dayanışması bültenimizi alandaki tüm işçi arkadaşlarımıza dağıttık. Kortej kortej dolaşarak, Türkiye’deki ve dünyadaki işçi haberlerinin ve işçi sınıfı tarihimizi anlatan yazıların yer aldığı bültenimizi işçilere tanıttık. Bültenimiz işçiler tarafından ilgiyle karşılandı. Direnişte olan bir Arçelik işçisine kendi direnişleriyle ilgili yazıyı gösterdiğimde çok sevinmişti. Yol kenarlarında bizleri izleyerek derneğimizin adını okumaya çalışan insanlara, bizleri daha iyi tanıyabilmeleri için İşçi Dayanışması bültenimizi verdik.
Biz işçiler özgür, eşit, açlığın, yoksulluğun ve savaşların olmadığı bir dünya için taleplerimizi yükselterek mücadeleye katılmalıyız. Yoksa sermaye sınıfı bize yaşanacak bir dünya bırakmayacak. Daha güçlü, örgütlü ve dayanışma içerisinde geçecek 1 Mayıslara…
Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan!
Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...