Buradasınız
Yolumuz Açık Olsun
Ankara’dan bir işçi
İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs bu yıl da tüm dünyada milyonlarca işçi ve emekçinin katılımıyla kutlandı. Biz UİD-DER’li işçiler de İstanbul Taksim Meydanı’ndan dünyadaki diğer sınıf kardeşlerimizin sesine ses, coşkusuna coşku kattık.
Biz UİD-DER’li işçiler için 1 Mayıs, 1 Mayıs günü sabah 10.00’da başlayıp öğleden sonra biten bir gün değildir. Bu yıl da aynı düşünce ve bilinçle hazırlandık 1 Mayıs 2010 için. Patronlar sınıfına karşı mücadele eden biz işçiler, fabrika önlerinde, işçi duraklarında, mahallelerde dağıttığımız İşçi Dayanışması bülteniyle, işçi dostlarımızla bir araya gelip sorunlarımızı konuştuğumuz ve çözüm yollarını öğrendiğimiz seminerlerimizle ve bir dolu farklı etkinliğimizle, her geçen gün yeni yeni işçi kardeşlerimizi mücadeleyle tanıştırıyoruz. İşyerlerimizde, fabrikalarımızda patronların bizden çaldıklarını almak için mücadele ediyor ve etmeyenleri mücadele etmeye çağırıyoruz. Çeşitli sektörlerde greve, direnişe çıkan işçi kardeşlerimizi ziyaret ediyor ve sınıf dayanışmasının onlarla olduğunu gösteriyoruz. Yani biz 1 Mayıs için her gün çalışıyoruz. Çünkü patronlar pek çok işçi kardeşimizden çok daha iyi biliyorlar 1 Mayıs’ın işçi sınıfının tarihi bir günü olduğunu ve o gün işçilerin kendi günlerine ne kadar sahip çıktığını çok dikkatli izliyorlar. Çünkü 1 Mayıs’a sahip çıkmanın işçilerin kendi haklarına da sahip çıkması demek olduğunu iyi biliyor patronlar.
1 Mayıs 2010 günü, UİD-DER korteji 2009’da, 2008’de, 2007’de olduğu gibi, kitlesel, coşkulu ve disiplinliydi. Sloganlarımızı sermayeye olan öfkemizle, işçi emekçi kardeşlerimizle tek ses olup haykırdık, tıpkı İşçi Dayanışması bültenimizi dağıtır gibi ya da bir grev ziyaretinde halay çeker gibi ya da bir etkinlikte marş söyler gibi ya da fabrikada patronun haksızlığına karşı durur gibi. Ve aynı bunları yaptığımız zamanlarda olduğu gibi bu mücadele gününde de aramıza yeni dostlar katarak alandan yine marşlarımız ve sloganlarımızla ayrıldık.
Şimdi çalışmaya devam, 1 Mayıs 2011 için çalışmaya, sömürünün, baskının, zulmün olmadığı bir dünya yaratmak için çalışmaya, insan gibi yaşamak için, insan gibi hissetmek için çalışmaya, mücadeleyi büyütmeye devam.
Yolumuz açık olsun UİD-DER’li sınıf kardeşlerim!
Yolumuz açık olsun dünya işçi sınıfı!
Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Sosyalizm!
Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gulan!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...