UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Çalışma Bakanlığı’ndan UİD-DER’e Açıklama

Kıdem tazminatının bir fona devredilmesine ve zamanla ortadan kaldırılmasına karşı güçlü bir kampanya yürüten UİD-DER’e Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Çalışma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bakanlığımızın sonuçlanan bir çalışması bulunmamaktadır” dedi.

UİD-DER, aylar boyunca işyerlerinde, işçi mahallelerinde ve kent merkezlerinde yüz binlerce işçiye kıdem tazminatı konusundaki gerçekleri anlatmış ve topladığı imzaları Meclis’e teslim etmişti. Meclis’te düzenlenen basın toplantısında konuşan UİD-DER temsilcileri, kıdem tazminatının işçilerin elinden alınmak istendiğini ve işçilerin UİD-DER aracılığıyla buna karşı çıktığını vurgulamışlardı. Basın toplantısından sonra, toplanan imzalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verilmek üzere Meclis Dilekçe Komisyonu’na teslim edilmişti.

Çalışma Bakanlığı, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra UİD-DER’e bir açıklama gönderdi. Bakanlık, sanki ortada kıdem tazminatının fona devredilmesi ve işçilerin elinden alınması gündemde yokmuş gibi, uzun uzun yasaları açıklıyor ve işçilerin hangi hallerde kıdem tazminatı almaya hak kazandığını belirtiyor. Bakanlığın açıklamasının sonlarına doğru ise “Diğer taraftan, kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik Bakanlığımızın sonuçlanan bir çalışması bulunmamaktadır” deniyor.

Bilindiği üzere, UİD-DER’in kampanyası oldukça etkili olmuştu. UİD-DER’in, sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin tepkisi üzerine AKP hükümeti kıdem tazminatının fona devrini yeni yasama dönemine bıraktığını açıklamıştı. O zaman bunun taktik bir erteleme olduğunu belirtmiştik. Nitekim konu Temmuz ayında yeniden gündeme getirildi. Ancak yeniden yükselen tepkiler üzerine Çalışma Bakanı Faruk Çelik, fonun artık gündemde olmadığını, Başbakan Erdoğan’ın “kıdem tazminatı fonunu gündemden çıkartın” dediğini açıklamıştı. Bu açıklamalar da tümüyle taktik açıklamalardır. Kıdem tazminatının fona devredilerek ortadan kaldırılması hükümetin gündeminde durmaya devam ediyor. Belediye seçimlerinin yaklaşması, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı hesapları, kızışan Suriye savaşından dolayı AKP hükümetinin duyduğu halk desteği ihtiyacı nedeniyle fondan geçici olarak geri adım atılmış gözükmektedir. Ortam değiştiğinde fon yeniden gündeme getirilecektir. Kıdem tazminatının ne olacağı Başbakan Erdoğan’ın iki dudağı arasındır ve dolayısıyla kıdem tazminatı garanti altında değildir.

UİD-DER’in “Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!” kampanyasının ne denli etkili olduğu ortadadır. Kıdem tazminatının patronlara peşkeş çekilmesine karşı durmak için tüm işçiler UİD-DER’e güç vermelidir. Kıdem tazminatını garanti altına alacak olan işçilerin birleşerek haklarına sahip çıkmaları ve mücadele etmeleridir.

22 Ağustos 2012


  İmzalar Meclis'e Teslim Edildi

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this