UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Deprem Vurdu, Kapitalizm Yıktı!

Aydınlı’dan bir tekstil işçisi

Yaklaşık bir ay önce Van büyük bir depremle sarsılmıştı. Depreme dayanıklı olmadığı için yüzlerce ev yerle bir olmuş, geriye kalanlar hasar görmüş ve kullanılamaz duruma gelmişti. Van halkı dışarıda açlık ve soğukla mücadele ediyor. Devlet tarafından yeterince yardım yapılmadığı, çadır, ısınma ve yiyecek sağlanamadığı için Vanlı işçiler, emekçiler doğup büyüdükleri memleketlerini bırakıp göç etmek zorunda kalıyorlar.

Vanlı bir inşaat işçisi arkadaşımla konuşurken, “Burada sağlıklı bir ortam yok. Barınma sorunu hâlâ tam anlamıyla giderilmiş değil” diyor ve insanların çözüm olarak göç etmeyi gördüklerini şöyle anlatıyor: “Evleri yıkılmış olan birçok aile çözümü çevre il veya büyük şehirlerde bulunan akrabalarına gitmekte buluyor.” Evet, Van’da önce deprem, sonra açlık ve soğuk nedeniyle, şimdi de göç yaşanmaya başlandı. Peki, onlar yaşam kavgası verirken, artık neredeyse soluduğumuz havadan bile vergi alır hale gelen devlet nerede? Ben söyleyeyim; başta büyük inşaat patronları olmak üzere iktidarda olan düzen partisi AKP ile birlikte dönüşüm projesi yapmakla meşguller. Patronlar depremi bile bir ranta çevirip sağlam kalan evleri de yıkıp onların yerine sözde depreme dayanıklı konutlar inşa etmeyi planlıyorlar. Ama Van depreminde yıkılan ve hasar gören TOKİ konutları ve öğrenci yurtları, söylediklerinin sadece aldatmaca olduğunu anlamamıza yetmektedir. 

Vanlı sınıf kardeşlerimizin açlıkla, soğukla boğuşması veya bulundukları yerleri bırakıp göç etmesinin sebebi deprem değil, patronların kâr üzerine kurulmuş düzenleridir. Patronlar daha fazla kâr elde etmek için, demirden, çimentodan çalmasalardı deprem bu kadar büyük bir yıkıma sebep olamayacaktı, bu kadar insan hayatını kaybedip evsiz kalmayacaktı. Depremin bir felakete dönüşmemesi için örgütlenip mücadele edelim.

28 Kasım 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this