UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünyadan İşçi Haberleri

İspanyaİspanya

İspanya: kemer sıkma politikasına karşı gösteri

Dünya çapında derinleşen ekonomik krizin faturası işçi ve emekçilere kesiliyor. Latin Amerika’dan Avrupa ülkelerine kadar pek çok ülkede hayata geçirilen kemer sıkma politikaları işçi ve emekçilerin tepkisine neden oluyor.

18 Aralıkta, İspanya’nın başkenti Madrid’te yaklaşık 30 bin işçi, reform adıyla gerçekleştirilmek istenen kemer sıkma politikalarına karşı eylem yaptı. UGT ve CCOO işçi federasyonlarının çağrısıyla gerçekleşen eylemde öne çıkan slogan “Önce İnsan ve İnsanların Hakları” oldu. İspanya’da 2011 ve 2015 yılları arasında derin bir ekonomik kriz yaşanmış, bu krizin de faturası işçi ve emekçilere kesilmişti. İspanyol işçiler patronların saldırılarına daha fazla tahammül etmeyeceklerini ve eylemlerine devam edeceklerini duyurdular.

Tayvan: demiryolu işçileri yeni düzenlemeye karşı

Tayvan Demiryolları Yönetiminde çalışan yaklaşık 3 bin işçi, yetersiz personel sayısı, uzun çalışma saatleri ve zorunlu fazla mesailer gibi uzun zamandır devam eden sorunlar nedeniyle 14 Aralıkta Taipei’de eylem gerçekleştirdiler. İşçiler, İş Standartları Kanunundaki yeni düzenlemelerin mevcut kötü çalışma koşullarını daha da kötüleştireceğini belirttiler.

Yeni düzenlemeyle ayda 46 saat daha fazla çalışmanın önünün açılacağını belirten Tayvan Demiryolları İşçileri Sendikası temsilcisi, işçi sayısının arttırılmasını talep etti. Sendika temsilcisi, işçilerin taleplerinin karşılanmaması halinde greve çıkacaklarını ifade etti. Demiryolu işçileri iş yavaşlatacaklarını ve fazla mesailere kalmayacaklarını duyurdular.

Sri LankaSri Lanka

Sri Lanka: posta işçilerinin grevi

Güney Asya ülkesi olan Sri Lanka’da posta işçileri, ücretlerin artması ve işçiler arasındaki ücret farklılıklarının kaldırılması için 3 günlük bir ikaz grevi gerçekleştirdi. Ülke çapında 600’ü ana posta bürosundan ve 3500’ü alt bürodan olmak üzere yaklaşık 21 bin işçi, taleplerinin acil yanıt bulmasını istiyorlar.

Grevci işçiler Başkent Kolombo’nun merkezinde tüm şehri etkileyen bir gösteri düzenlediler. Grev, 25 posta sendikası tarafından ortaklaşa düzenlendi. Sendika liderleri, taleplerinin karşılanmaması üzerine grevlerine devam edeceklerini belirtti.

BangladeşBangladeş

Bangladeş: binlerce tekstil işçisi yoksulluk ücretine karşı eylem yaptı

Bangladeş’in başkenti Dakka’nın kenar semtlerinden Ashulia’da binlerce işçi, yoksulluk sınırının altında olan asgari ücretin artırılması için eylem yaptı. Kitlesel gösteriler ve fabrika işgallerini içeren eylemlerin sonucunda yaklaşık 3500 işçi işten çıkarıldı. 11 Aralıkta, Windy Group adındaki bir fabrikada işçilerin başlattığı eylem, diğer fabrikalara hızla yayıldı. 85’ten fazla fabrikaya sıçrayan eylemlerin daha da büyümemesi için fabrikalar kapatıldı. Ardından işçilerin tepkisinin artmasından çekinen Cumhurbaşkanı, fabrikaların tekrar açılması için çağrıda bulundu. İşçilerin büyük bir bölümü işlerine tekrar başladı.

Ülkenin ihraç ettiği tekstil mallarının %77’si, eylemlerin gerçekleştiği Ashulia bölgesinde üretiliyor. Tekstil üretimi ise Bangladeş’in ihracatının %80’nini oluşturuyor. 4500 tekstil fabrikasının olduğu Ashulia’da 3,5 milyon işçi çalışıyor. Önemli bir tekstil bölgesinde gerçekleşen eylemler, Bangladeş hükümetini ve patronlarını alarma geçirdi. İş kazalarının ve işçi ölümlerinin yoğun olduğu, çalışma koşullarının ve yaşam standartlarının son derece düşük olduğu Bangladeş’te, işçilerin talebi ayda 67 dolara denk düşen ücretlerinin 134 dolara yükseltilmesi.

4 Ocak 2016


sonraki...
Neden Olmasın?
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this